02.06.2020
PL EN
20.06.2015 aktualizacja 20.06.2015

Maciej Mańko z Uniwersytetu Gdańskiego laureatem Studenckiego Nobla

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Maciej Mańko z Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężył w siódmej edycji konkursu Studencki Nobel, organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Nagrody wręczono w piątek podczas uroczystości na Politechnice Warszawskiej.

Maciej Mańko studiuje oceanografię; jest na I roku studiów drugiego stopnia. W swojej pracy bada morze, a szczególnie interesuje się rurkopławami. To morskie bezkręgowce, galaretowaty zooplankton morski. "Szybko go to zainteresowało i postanowił badać ten temat. Teraz bardzo dużo w tej dziedzinie robi" - powiedziała PAP siostra laureata, Oliwia Mańko, która w jego odbierała w piątek nagrodę - 7 tys. zł. Wyjaśniła, że Maciej jest teraz na konferencji naukowej we Włoszech. Laureat pochodzi ze Świdnika, jest stypendystą marszałka woj. pomorskiego. Jeszcze w trakcie studiów pierwszego stopnia był najlepszym studentem na swojej uczelni. Jest kierownikiem projektu, który realizowany jest na UG we współpracy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Drugie miejsce w konkursie Studencki Nobel i 3 tys. zł wywalczył Mateusz Sobolewski, który studiuje prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Student wielokrotnie nagradzany był za osiągnięcia naukowe i zwyciężał w wielu konkursach krajowych i międzynarodowych.

Trzecie miejsce (1 tys. zł) zdobyła Olga Ziopaja, która studiuje wiedzę o teatrze oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. To m.in. dwukrotna medalistka Mistrzostw świata w Show Dance w Berlinie i wielokrotna zwyciężczyni ogólnopolskich turniejów tańca.

Dodatkowo nagrody rzeczowe i bony otrzymali najzdolniejsi studenci i studentki specjalizujący się w pięciu kategoriach branżowych - naukach: humanistycznych, rolniczo–przyrodniczych; ekonomicznych; technicznych; medycznych.

"To są ludzie, którzy mają nie tylko świetne osiągnięcia, ale i pomysł na siebie" - ocenił finalistów konkursu przewodniczący komisji, która wybrała laureatów, prof. Władysław Wieczorek z Politechniki Warszawskiej. Podkreślił, że osoby te potrafią wiązać studia, pracę na uczelni z inną działalnością, np. charytatywną lub z tworzeniem firm.

Koordynator konkursu Mieszko Rożej z NSZ powiedział PAP, że w tym roku w konkursie o Studenckiego Nobla ubiegało się kilkuset uczestników. Kryteriami wyboru laureatów są m.in. oceny na studiach, aktywność naukowa i społeczna, udział w konferencjach, sympozjach, publikacje naukowe, referaty, a także znajomość języków obcych oraz odbyte praktyki, staże i praca. W konkursie mogą brać udział zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych. Średnia ich ocen powinna wynosić co najmniej 4,0.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020