Gatunków grzybów jest mniej, niż sądzono

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dotychczasowe oszacowania, według których na świecie istnieje 1,5–5,1 mln gatunków grzybów, są znacznie przesadzone - oceniają naukowcy w "Science". Potwierdzają też, że największe bogactwo gatunków jest w tropikalnych lasach deszczowych.

W ramach tych badań eksperci z 35 instytucji naukowych zebrali ok. 15 tys. próbek gleby z różnych miejsc na świecie, po czym - korzystając z metod nowej generacji - przebadali w tych próbkach sekwencję DNA.

Taka analiza próbek gleby pozwoliła im zidentyfikować ponad 45 tys. gatunków grzybów. Dotychczas mówiło się, że w skali całej Ziemi może ich być od 1,5 do 2,5 razy więcej (1,5 - 5,1 mln gatunków).

Autorzy badania ustalili, że wzorzec bogactwa gatunkowego grzybów przypomina ogólnie wzorce bogactwa gatunkowego ze świata roślin i zwierząt. W praktyce oznacza to np., że najwięcej gatunków można znaleźć w tropikalnych lasach deszczowych.

W przeszłości często sądzono, że zasada ta nie dotyczy organizmów mikroskopijnych, u których wszystkie formy życia obecne są praktycznie wszędzie, a ich pojawienie się w danym miejscu zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża.

W trakcie badań okazało się, że wśród grzybów powszechne jest również zjawisko endemizmu, czyli występowania określonych gatunków (albo rodzajów, itp.) jedynie na ograniczonym obszarze, w jednym jedynym miejscu na Ziemi.

Istnieje też wiele gatunków grzybów rozpowszechnionych na świecie, jak np. pleśnie czy niektóre patogeny zwierząt - zauważa kierujący projektem Leho Tedersoo z Muzeum Historii Naturalnej na estońskim University of Tartu. "Choć rozpowszechnienie gatunków roślin i zwierząt w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej jest ograniczone do kontynentów, wiele gatunków grzybów jest tak samo rozprzestrzenionych w Azji, Ameryce Północnej i Europie. To wskazuje, że grzyby mają bardziej wydajny mechanizm rozprzestrzeniania się po świecie: mikroskopijne spory" - mówi Tedersoo.

"Nasze wyniki nie ocalą świata, ale pomogą naukowcom lepiej zrozumieć procesy biologiczne, zachodzące w globalnej skali. Ponieważ bogactwo gatunków i rozprzestrzenienie grzybów zależą głównie od ilości opadów, temperatury i samej roślinności - można zakładać, że zmiany klimatu mają wielki wpływ na ogół grzybów z suchych i chłodnych regionów Ziemi" - powiedział Tedersoo. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera