Fizycy z Białegostoku i Indii będą pracować nad nowymi materiałami

Rys. Fotolia
Rys. Fotolia

Nad materiałami, które w przyszłości być może będzie można zastosować w telefonach komórkowych czy stworzyć pamięć o dużej gęstości zapisu informacji będą pracować fizycy z Uniwersytetu w Białymstoku oraz National Institute of Science Education and Research (NISER) w Bhubaneswar w Indiach.

Placówki dostały na ten cel pieniądze z Polsko-Indyjskiego Konkursu na Projekty Naukowo-Badawcze. Pozwoli to przede wszystkim na pokrycie kosztów komunikacji pomiędzy Polską a Indiami. Zaplecze do badań stanowić będzie bowiem głównie sprzęt laboratoryjny, który np. w Białymstoku został zakupiony z innych, wcześniejszych grantów - poinformowała we wtorek rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyna Dziedzik. Polsko-hinduski projekt będzie kontynuacją już wcześniej prowadzonych badań przez białostockich fizyków.

Badaniami po stronie polskiej będzie kierować prof. Andrzej Maziewski z Uniwersytetu w Białymstoku. "W przypadku fizyki bardzo ważną rzeczą jest zrozumienie zjawisk propagacji różnego typu zaburzeń fal. Mogą to być fale optyczne, akustyczne. W tym przypadku są to fale wzbudzeń namagnesowania. One mają bardzo ciekawe właściwości, które można wykorzystać właśnie w różnego typu urządzeniach wysokich częstotliwości, np. urządzeniach mikrofalowych, w telefonach komórkowych" - powiedział PAP Maziewski.

Profesor Maziewski tłumaczy, że te właściwości można zmieniać na różne sposoby. "Można je zmieniać przy pomocy technologii tworząc tzw. metamateriały - poprzez strukturyzację - najczęściej robi się to w skali submikronowej i wtedy właściwości takich materiałów są inne. Albo można to robić poprzez zewnętrzny wpływ na przykład pola elektrycznego" - mówił Maziewski.

"Liczymy tutaj, że będzie można mieć dostęp do nowej technologii, w której ten ośrodek hinduski jest bardzo dobry. Liczymy na uzyskanie nowych materiałów strukturyzowanych i materiałów sterowanych polem elektrycznym" - podkreślił Maziewski. (PAP)

kow/ mhr/

Informacja pochodzi z serwisu PAP Technologie

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera