Europejskie restauracje muszą informować o alergenach w potrawach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wszystkie europejskie placówki gastronomiczne muszą informować od 13 grudnia o obecności w potrawach typowych alergenów, w tym skorupiaków i mięczaków – informuje serwis „BBC News/Health”.

Nowe ogólnoeuropejskie regulacje zobowiązują restauratorów, pracowników kawiarni czy barów szybkiej obsługi do podawania składu oferowanych produktów jeżeli zawierają alergeny. Informacja powinna być wyraźnie podana w menu, na etykiecie albo kelner powinien być w stanie wyjaśnić, co wchodzi w skład produktu – nie można zasłaniać się niewiedzą. Także produkty paczkowane w supermarketach powinny być odpowiednio oznakowane.

Chodzi o orzechy (arachidowe, laskowe, włoskie, makadamii, migdały), mleko, jaja, seler, gluten (zawarty w pszenicy, soi, orkiszu, życie i jęczmieniu), soję, łubin, ziarna sezamu, ślimaki lądowe, owoce morza (małże, homary, kraby, krewetki, ośmiorniczki) a także dwutlenek siarki stosowany jako konserwant w przypadku suszonych owoców, produktów mięsnych napojów, warzyw i alkoholi.

Spożycie alergenu może wywołać u uczulonej osoby wysypkę, jednak czasami występuje groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny ze znacznym spadkiem ciśnienia tętniczego oraz dusznością. Tylko w Wielkiej Brytanii około 5000 uczulonych na pokarmy osób z powodu poważnej reakcji alergicznej musi co roku być hospitalizowanych, a dziesięć umiera.

Dla szczególnie uczulonych (często na kilka alergenów) każda wizyta w restauracji czy barze może być niebezpieczna dla życia, jeśli nie wiedzą, jaki jest skład potraw.

Zdaniem wypowiadających się dla BBC specjalistów dzięki nowym regulacjom obroty placówek gastronomicznych mogą wzrosnąć, ponieważ konsumenci będą się czuli bezpieczniej i chętniej skorzystają z ich oferty. Według danych European Academy of Allergy na alergie pokarmowe cierpi w Europie ponad 17 milionów osób.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera