W Szczecinie powstanie nowoczesne centrum dydaktyczno-badawcze

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Szczecinie za blisko 27 mln zł powstanie nowoczesne Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego. Oprócz kształcenia studentów i prowadzenia badań naukowych umożliwi ono także współpracę z biznesem.

W nowym budynku centrum powstaną cztery laboratoria, w tym m.in. laboratorium genetyki organizmów jednokomórkowych i laboratorium biologii morza, a także dziesięć specjalistycznych pracowni. W przyszłości będą kształcili się w nim studenci biologii, biotechnologii, ochrony środowiska, a także geologii.

Jak powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej dr Artur Skowronek z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, centrum umożliwi m.in. naukowcom z tej uczelni już pracującym nad produkcją paliwa z glonów kontynuację badań. Prace tutaj będą mogli prowadzić także specjaliści zajmujący się ochroną środowiska. "Ma to duże znaczenie, ponieważ w regionie są duże problemy z robotami morskimi takimi, jak np. pogłębianie zanieczyszczonego dna; tego typu zagadnienia będą mogły być tutaj rozpracowywane" - dodał Skowronek.

Poza kształceniem studentów i badaniami, centrum otworzy także duże możliwości do współpracy z biznesem - powiedział Skowronek. Firmy będą mogły zlecać rozwiązanie pewnych problemów lub wdrożenie gotowych projektów, które potrzebują np. fazy testowej - dodał.

Prorektor ds. finansów i rozwoju szczecińskiej uczelni prof. dr hab. Waldemar Gos podkreślał, że centrum powstanie w zupełnie nowym budynku. To pierwszy przypadek w historii uczelni, która do tej pory realizowała swoje projekty w modernizowanych budynkach.

Budynek centrum ma być gotowy i w większości wyposażony w grudniu 2015 r. Gos dodał, że w przyszłym tygodniu uczelnia podpisze umowę z wykonawcą inwestycji i firma będzie mogła wejść na teren budowy.

Całkowity koszt projektu to ponad 26,8 mln zł. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

PAP - Nauka w Polsce

res/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera