WHO: nowy bilans epidemii eboli - ponad 5100 ofiar śmiertelnych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do 5 160 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych eboli w trzech krajach najbardziej dotkniętych epidemią w Afryce Zachodniej, czyli Gwinei, Liberii i Sierra Leone; odnotowano tam 14 098 zachorowań - poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Najnowszy bilans obejmuje stan do 9 listopada.

Trzynaście nowych przypadków śmiertelnych i 30 zakażeń odnotowano w pięciu innych krajach: Nigerii, Senegalu, Mali, Hiszpanii i USA. W Nigerii i Senegalu poradzono sobie już z zalążkami zarazy.

Szybki wzrost epidemii obserwuje się nadal w Sierra Leone; do 421 nowych zarażeń doszło w ciągu tygodnia, od 3 do 9 listopada - precyzuje WHO. W Mali odnotowano cztery przypadki zarażeń i cztery przypadki śmiertelne; ponad 90 osób w stolicy tego kraju, Bamako, poddano kwarantannie.

Przy każdej publikacji danych WHO zastrzega, że nie uwzględniają one znaczącej zapewne liczby nieznanych lub niezgłoszonych przypadków.

WHO zwraca uwagę, że działa na razie tylko 19 z 53 zaplanowanych ośrodków leczenia eboli w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. (PAP)

cyk/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera