Polsko-Amerykański Tydzień Innowacji na zachodnim wybrzeżu USA

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W przyszłym tygodniu na zachodnim wybrzeżu USA odbędzie się polsko-amerykański tydzień innowacyjności. Do Los Angeles, San Francisco i Palo Alto wybiera się ok. 200 polskich firm i ośrodków badawczych. Powołana ma być Polsko-Amerykańska Rada Innowacji.

Współorganizatorami tygodnia innowacyjności, który odbędzie się w dniach 16-21 listopada, są m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpracują przy nim także: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Środowiska, Naukowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju przemysłu i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

"Chcemy pokazać Polskę jako kraj innowacyjny, kreatywny, gdzie wiele się dzieje w zakresie rozwoju i wsparcia innowacyjności" - podkreśliła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.

Zwróciła uwagę, że spółki i instytucje badawcze, które będą brały udział w tym przedsięwzięciu będą miały okazję do spotkania z partnerami amerykańskimi. Okazją do tego mają być trzy forma - w Los Angeles, na Uniwersytecie Berkeley i na Uniwersytecie Stanford.

W ramach tygodnia innowacyjności planowane są ponadto spotkania z inwestorami oraz 25 wizyt studyjnych w największych amerykańskich spółkach i szkolenia na temat innowacyjności. Odbędą się one w takich firmach jak Google czy Intel oraz w NASA.

Podczas wydarzeń na amerykańskim zachodnim wybrzeżu prezentować będą się firmy z pięciu sektorów: IT i przemysł kreatywny, biomedyczny, inżynieryjno-materiałowy, finansów oraz energetyczny. Łącznie jest to ok. 200 firm i instytucji badawczych, w tym: Politechnika Łódzka, Instytut Maszyn Matematycznych, Zespół Badawczy Telekomunikacyjnej Elektroniki Pokładowej Statków Kosmicznych i Środków Transportu czy Frisco.pl.

Wiceminister nauki Włodzisław Duch zwrócił uwagę, że zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to "centrum innowacji", gdzie swoje siedziby ma wiele dużych firm.

W czasie tygodnia innowacyjności powołana ma być także do życia Polsko-Amerykańska Rada Innowacji. W radzie działać ma po 12 instytucji ze strony polskiej i amerykańskiej. Z Polski będzie to m.in. MNiSW, MSZ, MG, Ministerstwo Obrony, PARP, Polska Akademia Nauk czy Krajowa Izba Gospodarcza. Ze Stanów Zjednoczonych z kolei Departamenty Stanu, Handlu i Obrony.

"W ramach rady tworzymy cztery podkomisje, które będą dotyczyć finansowania innowacji. Będziemy też promować kluczowe sektory" - zaznaczył Duch.

Dwa lata temu podobne przedsięwzięcie zostało zorganizowane na wschodnim wybrzeżu USA.

PAP - Nauka w Polsce

ajg/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

  • Warszawa, 13.04.2023.  Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczyna cykl otwartych seminariów inżynierskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera