Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Zielonogórski zakończył pierwszą turę rekrutacji

2010 kandydatów złożyło dokumenty podczas pierwszej tury rekrutacji przeprowadzonej przez Uniwersytet Zielonogórski. Na nowy rok akademicki ta największa lubuska uczelnia przygotowała 4,3 tys. miejsc. Druga  tura rekrutacji ruszy po 15 lipca.

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko powiedziała PAP, że wyniki pierwszej rekrutacji są zbliżone do tych sprzed roku.

„Tegoroczna rekrutacja jest niemal identyczna jak rok temu. Różnica na korzyść ubiegłorocznego naboru wynosi raptem kilkadziesiąt osób, ale musimy pamiętać, że w tym roku w województwie lubuskim było o 640 maturzystów mniej niż rok temu (w porównaniu z rokiem 2010 aż o 1,9 tys. mniej) no i mimo, że lubuscy maturzyści byli najlepsi w kraju, to i tak 26 proc. z nich oblało maturę – w związku z tym nie mogli złożyć dokumentów” - wyjaśniła Sapeńko.

W przypadku 2010 osób, które złożyły dokumenty, chodzi o kandydatów wyłącznie na studia stacjonarne (dzienne) I stopnia . Cały czas trwa rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia i studia niestacjonarne I i II stopnia. Od 15 lipca ruszy też nabór kandydatów na studia doktoranckie.

Do tej pory najwięcej kandydatów zgłosiło się na logistykę, jazz i muzykę estradową, dziennikarstwo i komunikację społeczną, komunikację biznesową w języku rosyjskim. Problemów z wypełnieniem limitów nie było też na pielęgniarstwie i filologii angielskiej. Zainteresowaniem cieszyły się także prawo i informatyka.

Do najmniej popularnych kierunków należały: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, polityka publiczna i filozofia.

„Przed nami jeszcze druga rekrutacja, która bardzo zmienia statystyki, więc mówienie o zamykaniu kierunków z uwagi na brak kandydatów jest przedwczesne” - dodała Sapeńko.

Podczas tegorocznego naboru na studia zielonogórska uczelnia ma w ofercie 54 kierunki, w tym 11 nowych, m.in. na powołanym w marcu tego roku Wydziale Prawa i Administracji.

Uniwersytet Zielonogórski jest największą lubuską uczelnią. Obecnie studiuje na nim ok. 13,5 tys. studentów.

Władze Uniwersytetu nie ukrywają, że z powodu niżu demograficznego i znaczącego spadku kandydatów na studia konieczna będzie redukcja kadry uczelni. Jej skala będzie uzależniona od wyników rekrutacji kandydatów na studia.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ mki/ ura/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera