Portal Naukowa Warszawa: co jest grane, doktorku?

Informacje o warszawskich wykładach popularnonaukowych i naukowych oraz wydarzeniach związanych z nauką są już zbierane w jednym miejscu. A wszystko to dzięki działającemu już portalowi Naukowa Warszawa. Każda organizacja związana z nauką może tu zapraszać na swoje wydarzenia.

Twórcami serwisu są osoby związane z Warszawskim Partnerstwem Miejskim, w skład którego wchodzi Centrum Nauki Kopernik (jako koordynator), Festiwal Nauki oraz Biuro Edukacji i Centrum Komunikacji Społecznej z Urzędu m. st. Warszawy.

"Chcąc ułatwić komunikację w Warszawskim ekosystemie naukowym zaproponowaliśmy stworzenie Naukowej Warszawy, czyli portalu na wzór działającej już Kulturalnej Warszawy, mającego za zadanie informowania mieszkańców o planowanych wydarzeniach popularnonaukowych, w sposób usystematyzowany, z podziałem na kategorie wiekowe, dziedzinę, typ, poziom zaawansowania oraz lokalizację wydarzenia" - zapewniają twórcy portalu.

Strona nie będzie zarządzania i uzupełniana odgórnie, przez jeden zespół. Zamiast tego każda zarejestrowana organizacja poprzez własne konto będzie mogła bezpośrednio umieszczać informacje o swoich związanych z nauką wydarzeniach. "Dzięki takiemu rozwiązaniu publikowane informacje będą pochodziły z pierwszej ręki, wprost od ich twórców" - zapewniają twórcy strony.

Oprócz samego informowania portal został wyposażony w funkcję umożliwiającą zainteresowanym mieszkańcom zgłaszanie propozycji i pytań, które wymagają naukowego komentarza, tak, aby odpowiedni naukowcy mogli wziąć je pod uwagę organizując kolejne spotkania.

"Warszawa jest największym w Polsce ośrodkiem naukowych, skupiającym dużą liczbę uniwersytetów, instytutów, czy szkół. W przypadku tak rozległego krajobrazu naukowego, problemem staje się efektywna komunikacja pomiędzy wszystkimi twórcami nauki, a także mieszkańcami, którzy są adresatem wielu działań" - zaznaczają twórcy serwisu. Wyjaśniają, że pomysł na Naukową Warszawę powstał na przełomie roku 2012 i 2013 dzięki zaangażowaniu Warszawy w realizację europejskiego projektu PLACES (Platform of Local Authorities and Cities Engaged in Science), mającego za cel opracowanie wytycznych i dobrych praktyk określających, jak powinno wyglądać Miasto Kultury Naukowej.

Stronę można znaleźć pod adresem http://naukowa.warszawa.pl

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera