Uczelnie i instytucje

Parlament Studentów RP: wyrok TK to dobra wiadomość dla studentów

Stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów dotyczących odpłatności za drugi kierunek studiów to dobra wiadomość dla studentów - uznał przewodniczący Parlamentu Studentów RP Piotr Mueller po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Na czwartkowej rozprawie Trybunał ogłosił, że przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją.

"Dzisiejsze orzeczenie Trybunału przede wszystkim pokazało posłom, że w taki sposób się nie stanowi prawa. Możemy się zastanawiać, czy drugi kierunek studiów powinien być odpłatny czy nie, natomiast musimy stanowić prawo w sposób jasny i klarowny" - powiedział dziennikarzom Mueller.

"Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że ograniczanie praw konstytucyjnych musi być bardzo przemyślane" - zauważył przedstawiciel studentów. Jego zdaniem obecne przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym "de facto tworzą niejasne pole do nadużyć" i utrudniają sytuację studenta, który podejmuje drugi kierunek. "Student dopiero po roku dowie się, czy płaci za te studia, czy nie. A jak się dowie, że płaci, to jeszcze musi zapłacić za studia wstecz" - przypomniał.

Mueller zwrócił uwagę, że na czwartek i piątek zaplanowano posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która rozpatruje nowelizację Prawa o szkolnictwie wyższym, a której przepisy trzeba będzie teraz przemodelować. "Czekamy, co zrobi Sejm. Obawiam się, że Sejm to prawo odnośnie drugiego kierunku będzie się starał w jakiś sposób ograniczyć. Pytanie, czy konstytucyjnie, czy nie" - powiedział przedstawiciel studentów.

Dodał, że zgodnie z orzeczeniem TK obecne przepisy umożliwiające pobieranie opłat za drugi kierunek zostaną uchylone dopiero 30 września 2015 r. "Prawo zostało napisane w tak zły sposób, że jego uchylenie w tej chwili mogłoby doprowadzić do innych komplikacji, w szczególności komplikacji finansowych dla uczelni publicznych. W związku z tym TK dał czas Sejmowi, aby te przepisy zmienił" - zauważył.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ lt/ agt/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera