Kolejne sukcesy młodych fizyków z Katowic

Medale i wyróżnienia na XXI Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2014 zdobyli pasjonaci fizyki z Grupy Twórczej QUARK Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Laureaci ogólnopolskich konkursów od opieką autorki i pomysłodawczyni Grupy Twórczej Quark - fizyk Urszuli Woźnikowskiej-Bezak wraz z Tomaszem Tokarskim, studentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, reprezentowali Polskę na zawodach rozgrywanych od 16 do 23 kwietnia w Belgradzie.

Jak poinformował PAP Tomasz Tokarski, zawody odbyły się w kategoriach: fizyka teoretyczna, fizyka stosowana, matematyka, informatyka, ekologia i life science.

Dwa srebrne medale Polacy zdobyli w fizyce teoretycznej. Praca Przemysława Słoty dotyczyła obwodów drgających chaotycznie. Zbudowany przez medalistę obwód może służyć do bezpiecznego kodowania informacji. Również elementy wchodzące w skład tego układu znajdują zastosowanie w nowoczesnej technice, np. element odpowiadający za jego chaotyczność po odpowiednim zaprojektowaniu, służy jako komórka pamięci komputerowej (prace nad tym zastosowaniem trwają).

Drugi srebrny medalista, Mariusz Nowak, zajął się efektem elektrokalorycznym. Efekty te powodują chłodzenie się ciała z powodu zmian różnych rodzajów entropii oraz energii wewnętrznej ciała. W swojej pracy medalista przeanalizował efekt elektrokaloryczny zachodzący w ferroelektrykach. Wykonane przez niego badania eksperymentalne wskazały na jeszcze większy potencjał analizowanych związków do zastosowania w chłodzeniu elektrokalorycznym, niż przewidziano to teoretycznie. Mariusz Nowak, wielokrotny medalista ICYS, otrzymał stypendium i od września będzie studiował na Harvardzie.

Brązowy medal w fizyce stosowanej zdobył Marcin Tatoń za swoją pracę badawczą „Czekoladowa histereza”. Jak zaznaczył opiekun grupy, niewielu ludzi wie, że czekolada po stopieniu nie powróci do formy stałej w tej samej temperaturze, w której się stopiła. Co więcej, jeśli stopimy ją powtórnie, to stopienie zajdzie w jeszcze innej temperaturze. Te właśnie różnice w temperaturach przejść fazowych nazywamy histerezą. Co ciekawe, ich charakter będzie się zmieniać w zależności m. in. od składu zużytej czekolady. Wiedza na temat histerezy jest wykorzystywana w procesie produkcji czekolady, a także (często nieświadomie) podczas przygotowywania zwykłej polewy na ciasto.

Dwa wyróżnienia specjalne zdobyli: Julia Lange - za przedstawienie zjawiska chodzących kropel oraz Bartosz Radzyński - za niezwykłą pracę o bombach wodnych. Finalistami konferencji byli: Rafał Chałupnik oraz Wojciech Grędel.

Wszyscy polscy uczestnicy są laureatami ogólnopolskich konkursów organizowanych przez Pracownię Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach. Pracownia działa w Instytucie Fizyki Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego. Jak podkreślił Tokarski, Grupa Twórcza Quark co roku reprezentuje Polskę na wielu zawodach w kraju i za granicą.

Wsparcia naukowego udzielili młodzieży: prof. dr hab. Władysław Borgieł z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Maciej Maśka z Uniwersytetu Śląskiego, dr Joachim Gmyrek z Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. Marian Paluch z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Andrzej Bluszcz z Politechniki Śląskiej oraz gościnnie prof. dr hab. Maciej Kolwas z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, do niedawna prezydent Europejskiego Towarzystwa Fizycznego.

w tegorocznej konferencji brało udział ok. 160 uczestników z 15 państw: Węgier, Niemiec, Iranu, Litwy, Indonezji, Turcji, Malezji, Holandii, Singapuru, Ukrainy, Rumuni, Gruzji, Rosji, Serbii oraz Polski.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot: Panorama Oazy Bungera (ang. Bunger Hills) w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie (dół zdjęcia) Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego B. Dobrowolskiego. Fot. Adam Nawrot

    Prof. Lewandowski: autonomiczne pomiary przyszłością Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera