Językowe sterowanie

Dzięki sterowaniu językiem można poradzić sobie z elektronicznymi gadżetami nawet mając zajęte ręce i nogi – informuje „New Scientist”.

Zespół naukowców z uniwersytetu w Osace opracował urządzenie, które poprzez policzek wyczuwa nacisk języka. Zainstalowany wewnątrz hełmu, umożliwia na przykład motocyklistom czy narciarzom kontrolowanie ich osobistych urządzeń elektronicznych w rodzaju odtwarzacza mp3 czy smartfona.

Prototyp wyposażony w 64 czujniki przymocowano do policzków sześciu ochotników. Polecono im wykonywać pięć czynności – przeciąganie językiem w prawo lewo, do góry, do dołu oraz „klikniecie” mocnym pchnięciem. Na 300 podjętych prób udało się wykonać zamierzoną czynność w 98 proc. przypadków.

„Język to dobrze rozwinięty mięsień, zdolny do wykonywania precyzyjnych ruchów – dlatego uważaliśmy, że byłby dobry do kontrolowania interakcji” - powiedział członek zespołu, Kai Kunze. On sam zamierza korzystać z tej technologii na nartach, na przykład by odczytywać osiąganą prędkość. Wyjmowanie smartfona i używanie dotykowego ekranu na mrozie nie jest ani łatwe, ani bezpieczne.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera