Siła optymizmu chroni serce

Ryzyko niewydolności serca jest niższe u tych osób po 50. roku życia, które charakteryzuje podejście optymistyczne - informuje pismo "Circulation: Heart Failure".

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan i Harvarda (USA) przestudiowali dane dotyczące 6808 Amerykanów po 50. roku życia, którzy wzięli udział w szerzej zakrojonych badaniach Health and Retirement Study. Analizowane informacje dotyczyły stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, a także stylu życia.

Obserwacje trwały 4 lata i wykazały, że osoby, których podejście było najbardziej optymistyczne, były o 73 proc. mniej narażone na niewydolność serca niż pesymiści. W celu wykluczenia możliwości wpływu innych czynników naukowcy wzięli pod uwagę m.in. dane demograficzne, obecność chorób przewlekłych oraz czynniki biologiczne.

Jak wyjaśnia autor badań Eric Kim, ochronny wpływ optymizmu może wynikać z tego, co sugerowały już wcześniejsze badania - optymiści zdrowiej się odżywiają, są bardziej aktywni fizycznie oraz lepiej radzą sobie ze stresem. Wszystko to sprawia, że są mniej narażeni na niewydolność serca, a także inne choroby sercowo-naczyniowe niż osoby, które najczęściej widzą "szklankę w połowie pustą".(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Zmarł pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera