Polska europejskim liderem w obserwacji ptaków

W miniony weekend w ponad 30 państwach obchodzono Europejskie Dni Ptaków. Według wstępnych danych Polska zajęła 1. miejsce pod względem liczby uczestników tego wydarzenia, a 5. w kategorii liczby policzonych osobników - informuje OTOP.

W całej Europie 19 tys. osób udało się zaobserwować 2,39 mln ptaków, z czego ćwierć miliona - w Polsce. Obserwacjom sprzyjała piękna pogoda. Być może właśnie dzięki niej w Europejskie Dni Ptaków zaangażowało się ponad 2 700 osób, co stawia Polaków na pozycji liderów. Swoich danych nie nadesłali jeszcze m.in. Niemcy, Hiszpanie i Rosjanie – oficjalne wyniki tegorocznych EDP poznamy pod koniec października - poinformował koordynator akcji Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP), które organizowało obchody krajowe.

Najliczniejszym gatunkiem okazała się zięba – według wstępnych danych naliczono 48,9 tys. osobników, przy czym zdecydowaną większość stanowiły ptaki, które przeleciały nad głowami uczestników III Ptasiego Pikniku na Mierzei Wiślanej, organizowanego przez Nadleśnictwo Elbląg i stowarzyszenie Drapolicz.

Drugie miejsce zajęły szpaki (23,7 tys.), a trzecie bogatki (22,1 tys.). Łącznie odnotowano co najmniej 25 tys. gęsi z trzech gatunków - gęgawę, gęś białoczelną i zbożową. Duża w tym zasługa uczestników wycieczki w Parku Narodowym "Ujście Warty", gdzie naliczono ponad 20 tys. osobników.

Tradycyjnie nie zabrakło również faunistycznych rzadkości - podkreśla Marczewski. Największą z nich był młody głuptak zauważony przez grupę w Krynicy Morskiej, którzy specjalnie na ten weekend przyjechali na Mierzeję Wiślaną z Mazowsza.

Na stawach w wielkopolskim Objezierzu obserwatorzy mogli cieszyć się widokiem orlicy – jednej z największych mew Europy, regularnie zalatującej do Polski z basenu Morza Czarnego. W Krakowie i Warszawie odnotowano cudokaczki – przedstawicieli gatunku, którego najbliższe stanowiska znajdują się w Boliwii. Oba ptaki z pewnością uciekły z hodowli, gdzie są trzymane jako ptaki ozdobne.

Poza wycieczkami, w czasie Europejskich Dni Ptaków odbywały się też wystawy, prelekcje, pokazy zdjęć, filmów oraz konkursy o ptasiej tematyce.

Wynikami obserwacji dokonanych w weekend (5 i 6 października) można się podzielić do 14 października na stronie www.otop.org.pl .

Pod koniec października powinniśmy poznać pełne, oficjalne wyniki tegorocznej imprezy.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

  • 10.07.2014  PAP/Jacek Bednarczyk

    Kraków/ Odbudowa oranżerii w Ogrodzie Botanicznym UJ z dofinansowaniem ze środków europejskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera