Reprezentująca Danię Polka nagrodzona w konkursie młodych naukowców UE

Wśród wyróżnionych w tegorocznym Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS) znalazła się reprezentująca Danię Polaka - Emilia Wódzka. Za badanie wpływu pary wodnej i dwutlenku węgla na wydajność ogniw litowo-jonowych otrzymała nagrodę European Patent Office.

Konkurs EUCYS (EU Contest for Young Scientists) jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Mogą w nim brać udział osoby w wieku od 14 do 21 lat. Obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Projekty ocenia wielonarodowe jury.

„Jak dziewczyna z Polski została reprezentantką do Danii w dziedzinie techniki? Przyjechałam do tego kraju mając 10 lat. Zawsze interesowałam się naukami przyrodniczymi – mam to po rodzicach, którzy są lekarzami. Inżynieria to dobra zabawa - choć zauważyłam, że Dunki są mniej zainteresowane nauką od Polek. Żeby zostać reprezentantem kraju w EUCYS trzeba dużo pracować, mieć dużo samozaparcia” – mówiła dziennikarzom w Pradze Emilia Wódzka. Na pytanie, dlaczego zajęła się akumulatorami, odparła, że „w nauce jest coś pociągającego”. „Można coś zmienić, wpłynąć na nasze jutro. To motywujące. Nauka jest ciekawa” – dodała.

Akumulatory litowo-powietrzne są przy podobnej masie wielokrotnie wydajniejsze od litowo-jonowych. Zasilany nimi samochód mógłby mieć zasięg około tysiąca kilometrów. Energia elektryczna powstaje w procesie utleniania litu, za to podczas ładowania wydzielany jest tlen.

Jednak obecne w powietrzu dwutlenek węgla i para wodna ograniczają z czasem pojemność i trwałość akumulatora. Ilościowej analizy tych zjawisk dotyczy właśnie praca Emilii.

W EUCYS co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy młodych badaczy. W tym roku do finału dotarło 126 osób – przedstawiciele 37 krajów przygotowali 85 projektów. Polskę oficjalnie reprezentowało czterech młodych naukowców, którzy szybko znaleźli wspólny język z Emilią.

Polskie eliminacje od 1995 roku z ramienia Komisji Europejskiej organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Polacy zdobyli od tego czasu 22 nagrody główne i wiele dodatkowych. Więcej tytułów zgromadzili jedynie Brytyjczycy i Niemcy, jednak te dwa kraje biorą udział w naukowej rywalizacji od samego początku. Funkcję Krajowego Organizatora Konkursu sprawuje od 2010 roku prof. Jan Madey z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Z Pragi Paweł Wernicki

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Mariusz Jaskólski. Fot. Adrian Wykrota

    Prof. Mariusz Jaskólski z prestiżowym europejskim wyróżnieniem krystalograficznym

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera