28.03.2024
PL EN
03.09.2013 aktualizacja 03.09.2013

Polacy triumfują w mistrzostwach gier logicznych

Polacy wywalczyli aż 10 ze wszystkich 24 medali w XXVII Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych, które odbyły się w Paryżu - poinformował PAP opiekun polskiej drużyny, dr Janusz Górniak z Politechniki Wrocławskiej.

Polska ekipa osiągnęła swój najlepszy wynik w historii: zawody odbywały się w ośmiu kategoriach, a Polacy okazali się najlepsi w aż pięciu z nich. Wywalczyli 5 medali złotych, 3 srebrne i 2 brązowe. Nasza reprezentacja zwyciężyła w klasyfikacji drużynowej wyprzedzając m.in. przedstawicieli Algierii, Belgii, Szwajcarii, Rosji, Ukrainy, Włoch i Francji.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Janusz Górniak, Polacy okazali się najlepsi w kategorii dla IV klasy podstawówki - tu zwyciężył Konrad Czarnecki. W kategorii dla klas V-VI triumfował Radosław Girul, a w kategorii dla licealistów (gdzie Polacy zajęli wszystkie miejsca na podium) zwyciężył Łukasz Bożyk. Polacy najlepsi okazali się też w kategorii dla studentów, gdzie złoto wywalczył Łukasz Kalinowski. Zwycięzcę mieliśmy też w kategorii otwartej, w której pierwsze miejsce zajął Marcin Ornat.

Reprezentacja Polski, która wyjechała na mistrzostwa do Paryża, liczyła 29 osób. Zawodnicy mieli w dwóch seriach rozwiązywać zadania. Zadań przewidziano 18, młodsze grupy wiekowe rozwiązywały mniej łamigłówek, a grupy bardziej zaawansowane - więcej.

"Zadania są specyficzne, to nie jest czysta matematyka" - wyjaśnia dr Górniak. Np. w finałach krajowych - nawet osoby najmłodsze - miały do rozwiązania np. takie zadanie: "Mathias pisze wszystkie czterocyfrowe liczby całkowite dodatnie używając jednej cyfry 2, jednego 0, jednej 1 i jednej 3. Następnie odejmuje od największej z tych liczb liczbę najmniejszą. Jaki otrzymuje wynik? (żadna liczba czterocyfrowa nie zaczyna się od zera)".

Najstarsi rozwiązywali trudniejsze łamigłówki, np. taką: "Karol narysował na kartce papieru 15 cm × 30 cm dwa prostokąty o bokach całkowitoliczbowych i ze zdziwieniem stwierdził, że pole pierwszego prostokąta jest dwa razy większe niż pole drugiego prostokąta, mimo że obwody obydwu prostokątów są takie same. Jakie wymiary, w centymetrach, miały te prostokąty?".

Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i Logicznych, zwane także Mistrzostwami Świata, organizowane są w Paryżu od 1987 roku. Polska reprezentacja uczestniczy w nich od 1992 r.