Delfiny pamiętają kolegów sprzed lat

To kolejny dowód, że delfiny dysponują zdolnościami poznawczymi porównywalnymi z kilkoma zaledwie gatunkami zwierząt, m.in. z ludźmi, szympansami i słoniami.

Umiejętność rozpoznawania głosu danego osobnika może być nawet trwalsza niż rozpoznawanie twarzy u ludzi. Twarze z wiekiem zmieniają się, natomiast dźwięki pozostają niezmienne przez dziesięciolecia. Przypuszcza się, że każdy delfin wydaje swój własny dźwięk, który pełni funkcję jego imienia.

Badania prowadził dr Jason Bruck z University of Chicago. Zebrał on dane dotyczące 53 delfinów butlonosych z sześciu ośrodków badających te ssaki w Stanach Zjednoczonych. Delfiny były niejednokrotnie przewożone z jednego ośrodka do innego w ramach współpracy, przechowywano jednak informacje, gdzie dany delfin przebywał i z którymi osobnikami dzielił basen.

Kiedy Bruck odtwarzał delfinom odgłosy innych, nieznanych im delfinów, szybko się nudziły. Ożywiały się jednak, kiedy słyszały odgłosy osobników, z którymi kiedyś przebywały.

Przykładem były dwie samice, Allie i Bailey, które zamieszkiwały wspólny basen. Allie miała wówczas dwa lata, a Bailey cztery. Ponad 20 lat później Bailey ciągle rozpoznawała odgłos imienia wydawany przez Allie.

Wyniki badań opublikowano na łamach „Proceedings of the Royal Society of London B”.(PAP)

krx/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera