Hasła, od których iskrzy na Wikipedii

Zespół naukowców z czterech ośrodków badawczych, w tym z Uniwersytetu Oksfordzkiego, przeanalizował edycje milionów haseł z 10 wersji językowych Wikipedii w 2010 roku, m.in. z wersji angielskiej, hiszpańskiej, perskiej, arabskiej i czeskiej.

Zdaniem badaczy wśród często aktualizowanych haseł można wyróżnić takie, które są stale rozbudowywane, oraz takie, w których wprowadzane treści są nieustannie poprawiane przez kolejnych użytkowników; to właśnie ta druga grupa wzbudza kontrowersje.

Najwięcej zainteresowania i emocji we wszystkich 10 analizowanych wersjach językowych budzą hasła: Izrael, Adolf Hitler, Holokaust, Bóg, a także inne hasła dotyczące religii, np. Jezus, prorok Mahomet, chrześcijaństwo.

W anglojęzycznej wersji Wikipedii "najgorętsze" są hasła poświęcone byłemu prezydentowi USA George\'owi W. Bushowi oraz anarchizmowi, we Francji najczęściej poprawiana jest strona na temat byłej kandydatki na prezydenta tego kraju Segolene Royal, a w Rumunii na Wikipedii trwa swego rodzaju wojna o klub piłkarski Universitatea Craiova. (PAP)

mr/ cyk/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera