Dwie duże grupy plam słonecznych wciąż spokojne

Dwie duże grupy plam słonecznych są w stanie popisywać się dużymi rozbłyskami, ale wciąż zachowują się zaskakująco spokojnie - informuje serwis SpaceWeather.com.

Blisko centrum tarczy Słońca znajdują się dwie spore grupy plam słonecznych - chodzi o obszary oznaczone symbolami AR1785 i AR1787. Obserwacje wyraźnie pokazują, że obszary te mają niestabilne pole magnetyczne, które jest w stanie generować energetyczne rozbłyski klasy M. Co ciekawe, oba obszary pozostają zadziwiająco spokojne.

Naukowcy sugerują, że może to być jednak cisza przed burzą. Szanse na to, że w ciągu najbliższej doby, któryś z wymienionych obszarów popisze się rozbłyskiem klasy M, wynoszą aż 55 proc. A ponieważ aktywne rejony znajdują się blisko środka tarczy słonecznej, materia wyrzucona w wybuchach może być skierowana bezpośrednio do Ziemi. Gdy do niej dotrze i zderzy się z magnetosferą, może spowodować zakłócenia łączności i powstanie silnych zórz polarnych. (PAP)

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera