04.06.2020
PL EN
11.07.2013 aktualizacja 11.07.2013

Ultraostre zdjęcia z teleskopu Gemini South

Pracujący w Chile teleskop Gemini South został wyposażony w nowy instrument optyki adaptywnej, który stosuje aż pięć laserowych gwiazd porównania. Obserwatorium Gemini opublikowało siedem pierwszych zdjęć wykonanych w nowej technice.

Obserwatorium Gemini wyposażyło swój ośmiometrowy teleskop w nowy system optyki adaptywnej (zwanej też adaptatywną albo adaptacyjną) o nazwie GeMS. Umożliwia on jeszcze lepsze niż do tej pory usuwanie atmosferycznych zaburzeń wpływających na rejestrowane obrazy gwiazd.

Systemy tego rodzaju polegają na stosowaniu deformowalnego zwierciadła w teleskopie (lustra wtórnego lub któregoś z kolejnych luster). Zmiany kształtu zwierciadła następują nawet po kilkaset razy na sekundę. Dodatkowo potrzebna jest jasna gwiazda porównania, którą obserwuje się, aby odpowiednio korygować kształt zwierciadła. Jasnych gwiazd na niebie jest niewiele, wobec czego stosuje się sztuczną gwiazdę wytworzoną w atmosferze laserem.

System GeMS rozwinął technikę optyki adaptywnej. Zastosowano w nim aż pięć laserowych gwiazd porównania oraz kilka deformowalnych zwierciadeł. Technika zwana „multi-conjugate adaptive optics” potrafi dodatkowo podczas pojedynczej ekspozycji uchwycić znacznie większy obszar nieba niż było to możliwe do tej pory (od 10 do 20 razy więcej) i na całym polu obraz jest jednakowo ostry. (PAP)

cza/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020