Astronom: niezwykłe spotkanie na wieczornym niebie

Najbliższe wieczory to czas, kiedy możemy podziwiać spotkanie Księżyca ze Spiką i Saturnem - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Spica to najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny. Jej blask wynosi +0.98 wielkości gwiazdowych, co czyni ją jedną z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie.

"We wtorek wieczorem do Spiki zbliży się Księżyc. Formalnie, oba ciała najbliżej siebie (tylko 6 minut kątowych) będą o godzinie 22.20 naszego czasu. Obu obiektów należy wtedy wypatrywać około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem" - powiedział astronom.

Dodał, że niespełna dobę później dojdzie do następnego spotkania. Tym razem Srebrny Glob przejdzie w odległości 3.5 stopnia od Saturna.

"Obie koniunkcje doskonale będzie widać gołym okiem, ale do ich obserwacji warto też użyć lornetki lub lunety. Nawet przy powiększeniu na poziomie 10-20x dojrzymy usianą kraterami tarczę Księżyca i niewielki zalążek pierścieni Saturna" - zapowiedział dr Olech.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera