Słońce zaskakująco spokojne

Po potężnych wybuchach jakie Słońce zaprezentowało nam w maju, w czerwcu nasza dzienna gwiazda znacznie zmniejszyła swoją aktywność - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.

Słońce jest obecnie w okolicach maksimum swojej aktywności w cyklu 11-letnim. Zachowuje się jednak bardzo nieregularnie i nieprzewidywalnie, popadając, niejako, ze skrajności w skrajność. W połowie maja nasza dzienna gwiazda popisywała się ogromną aktywnością, przejawiającą się sporą liczbą Wolfa (nawet ponad 150), a także najbardziej energetycznymi wybuchami klasy X (włączając w to najmocniejszy wybuch zaobserwowany w tym roku).

Obecnie Słońce przeszło na drugi biegun tego zachowania. Na jego tarczy widnieje tylko jedna, mało efektowna grupa plam, przez co liczba Wolfa wynosi tylko 21. Co więcej, grupa ta znajduje się przy zachodnim brzegu tarczy. Jutro powinna zniknąć z naszych oczu. Jeśli przy wschodnim brzegu nie pojawi się żaden aktywny obszar, tarcza naszej dziennej gwiazdy będzie zupełnie pusta i liczba Wolfa spadnie do zera. (PAP)

aol/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera