Pająki uczą się, jak najlepiej usidlić ofiarę

Pająk siedzący na swojej pajęczynie wcale nie musi być bierny. Może się okazać, że cały czas ulepsza strategię wykrycia zdobyczy - podają japońscy naukowcy na łamach magazynu "Biology Letters".

Pająki potrafią wychwytywać ruchy nici w pajęczynie, informujące je o tym, że w sieci szamocze się zdobycz. Badacze zauważyli, że jeden z pająków Cyclosa octotuberculata siedząc w centrum pajęczyny naciąga promieniście ułożone nici, aby lepiej przekazywały wibracje. Co więcej, pająki naciągają mocniej pionowe nici niż poziome - odkrył prowadzący badanie Kensuke Nakata z Kyoto Women\'s University.

Dla sprawdzenia swojej teorii, że pająki naciągają pionowe nici, bo w ich rejonie wpada w sieć więcej owadów, Nakata pozwolił dzikim pajęczakom zbudować sieci w laboratorium. Każdy dostawał codziennie żywą muchę. Połowa z 27 pająków znajdywała muchy na pionowych niciach (nad lub pod miejscem przebywania właściciela sieci), a reszta - po prawej lub lewej stronie sieci.

Potem naukowiec pozwalał pająkom przebudować sieci i sprawdzał naprężenie nici z pająkiem oraz bez. Proces powtarzał pięciokrotnie z każdym ze zwierząt.

Okazało się, że Cyclosa octotuberculata uczyły się. Te pająki, które znalazły posiłek na pionowych niciach, właśnie je mocniej naciągały. Te, które przyzwyczaiły się do much lądujących po prawej lub lewej stronie, skupiały się na poziomych nitkach.

Podobna adaptacja pozwala pająkom użytkować mniej energii na łapanie ofiar i reperowanie sieci - uważa Nakata. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera