Niezwykłe atomy kluczem do początków Wszechświata

Międzynarodowy zespół naukowców odnalazł pierwsze bezpośrednie dowody na istnienie atomów o niezwykłym, gruszkowatym, kształcie jąder – informuje New Scientist. Odkrycie może wskazywać na istnienie nieznanej do tej pory podstawowej siły, która spowodowała, że w Wielkim Wybuchu powstało więcej materii niż antymaterii.

Do tej pory uważano, że materia i antymateria powstały w równych ilościach. Naukowcy nie mogli jednak wyjaśnić, dlaczego antymateria jest tak rzadko spotykana. „Gdyby materia i antymateria powstały w Wielkim Wybuchu w równych ilościach, wszystko uległoby zniszczeniu” – powiedział Tim Chupp, profesor z University of Michigan (USA), współautor artykułu w magazynie Nature, w którym opisane jest odkrycie.

Badaczom udało się potwierdzić, że jądra atomów radu i radonu mają niezwykły gruszkowaty kształt, zamiast zwykle spotykanych kulistego i eliptycznego. „Kształt gruszki jest wyjątkowy” – powiedział Chupp – „Oznacza, że neutrony i protony znajdujące się w jądrze atomu znajdują się w nieco innych niż zazwyczaj miejscach wzdłuż wewnętrznej osi”. Dowodzi to istnienia dotychczas nieznanych oddziaływań wewnątrz jąder atomowych, co z kolei może wskazywać, że na ich ukształtowanie miała wpływ nowa siła. Badacze podejrzewają, że ta siła mogła spowodować nierówną ilość materii i antymaterii we wszechświecie.

Cząsteczki antymaterii są dokładnym odbiciem zwykłej materii, ale posiadają odwrotny ładunek elektryczny. Odpowiedniki elektronów, pozytony, mają więc ładunek dodatni, a antyprotony ujemny. Przy kontakcie materii z antymaterią obie ulegają zagładzie, wydzielając światło. We współczesnym wszechświecie obserwuje się rozbieżność pomiędzy ilością materii a antymaterii.(PAP)

stm/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera