Stymulacja dźwiękiem podczas snu wpływa na poprawę pamięci

Odtwarzanie śpiącemu dźwięków zsynchronizowanych z wolnofalowym rytmem mózgu wpływa na lepsze zapamiętywanie - informuje o odkryciach niemieckich naukowców czasopismo "Neuron".

Badacze z University of Tübingen (Niemcy) zaobserwowali, że osoby badane znajdujące się w fazie snu głębokiego, które zostały poddane stymulacji dźwiękami zgodnymi z rytmem fal mózgowych, osiągały wyższe wyniki w zakresie zapamiętywania wcześniej wyuczonych związków wyrazowych.

Dźwiękowa stymulacja wpływała również na ogólną poprawę jakości snu.

Natomiast próby odtwarzania dźwięków, które nie były zsynchronizowane z częstotliwością fal mózgowych okazały się nieskuteczne.

Naukowcy przypuszczają, że ta nieinwazyjna i delikatna metoda może być w przyszłości wykorzystana do wzmacniania fal mózgowych o innym natężeniu, jak np. tych odpowiedzialnych za regulację uwagi. (PAP)

ooo/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera