Ptaki z "Ujścia Warty" czekają na wiosnę

Fot. PAP/ Lech Muszyński 07.03.2011
Fot. PAP/ Lech Muszyński 07.03.2011

W Parku Narodowym "Ujście Warty" zima nie daje za wygraną. Nadal jest mroźno, wiele miejsc pokrywa lód i śnieg. Ptaki, które przyleciały już z ciepłych krajów, czekają na dogodne warunki, żeby móc przystąpić do lęgów.

Gęgawy, których ostatnio naliczono prawie 700 par, powinny mieć już pierwsze młode, ale jeszcze nie złożyły jaj – poinformował PAP Michał Leszczyński z PN \"Ujście Warty\".

\"To samo dotyczy innych gatunków ptaków, którym zegar biologiczny kazał wracać z Afryki bądź południa Europy, jednak po przylocie zastały ich ciężkie, zimowe warunki. Przyleciały już m.in. błotniaki stawowe, kanie rude oraz kaczki – krakwy, cyranki, rożeńce i płaskonosy\" - powiedział Leszczyński.

W okolicach parku pojawiły się też pierwsze bociany białe. Marzec to także okres toków żurawi. Ptaki te są obserwowane w parku, ale jeszcze nie przystąpiły do swoich \"tańców godowych\".

Mroźna pogoda sprawiła, że na obszarze chronionym jest znacznie mniej gęsi arktycznych niż w latach ubiegłych. Ostatnie liczenia wykazały, że nocuje tam ok. 10 tys. gęsi zbożowych i białoczelnych.

Wiosenna migracja nabiera jednak na sile, gdyż kolejne klucze tych ptaków docierają do parku, który jest dla nich przystankiem w drodze na północe tereny lęgowe.

\"Nie ma natomiast jeszcze jaskółek, które, ze względu na swoje pożywienie (owady) nie miałyby szans na przeżycie w takich temperaturach. Na szczęście w ciągu dnia słychać już śpiew drobnych ptaków, bębnienie dzięciołów, co może sugerować, że prawdziwa wiosna niedługo nadejdzie\" - dodał Leszczyński.

Przeciągająca się zima ma wpływ nie tylko na życie ptaków. Oznak wiosny próżno szukać w świecie roślin. Na drzewach i krzewach nie ma jeszcze pąków, uśpiona jest roślinność na łąkach, a także wodna w kanałach, rzekach i na rozlewiskach.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera