Europa i Rosja podpisały porozumienie w sprawie misji na Marsa

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz jej rosyjska odpowiedniczka Roskosmos podpisały umowę dotyczącą współpracy przy projekcie ExoMars, w ramach którego wysłane zostaną dwie misje marsjańskie, w 2016 i 2018 roku.

Agencje porozumiały się w zakresie odpowiedzialności za poszczególne elementy misji. ESA ma dostarczyć w 2016 roku sondę orbitalną Trace Gas Orbiter (TGO) oraz lądownik Entry, Descent and Landing Demonstrator Module (EDM), a w 2018 roku łazik. Z kolei Roskosmos przygotuje dla misji w 2018 roku moduł lądowania i platformę powierzchniową, a także rakiety nośne dla obu misji. Obie agencje opracują także różne instrumenty naukowe.

Umowę podpisali 14 marca Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny ESA oraz Władimir Popowkin, dyrektor Roskosmosu. Uroczystość nastąpiła w siedzibie ESA w Paryżu. Wśród zadań stawianych przed projektem ExoMars jest sprawdzenie czy na Czerwonej Planecie mogło kiedykolwiek istnieć życie. Sonda z 2016 roku będzie poszukiwać metanu i innych gazów atmosferycznych, które mogą być oznakami aktywności biologicznej albo procesów geologicznych. Będzie też pełnić rolę przekaźnika sygnałów dla lądownika z 2018 roku, który ma poszukiwać potencjalnych oznak życia pod powierzchnią planety, zbierając próbki i wiercąc w gruncie do głębokości 2 metrów.

W misji ExoMars udział weźmie także amerykańska NASA, która dostarczy elementy do komunikacji radiowej. (PAP)

cza/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera