Toksyczne oceany spowolniły rozwój życia przed setkami mln lat

Toksyczne oceany, nasycone siarkowodorem, mogły spowolnić rozprzestrzenianie się bardziej złożonych organizmów przed setkami mln lat – informują naukowcy na łamach "Nature Communications".

Przed 550-700 mln lat wody oceaniczne były ubogie w tlen – wynika z wyliczeń naukowców. W głębinach oceanów dominowały za to związki żelaza lub siarkowodór, w przeciwieństwie do dzisiejszych oceanów, zawierających obfitość tlenu.

Nasycenie siarkowodorem spowodowane było przez bakterie, które rozwijały się mimo niskiego poziomu tlenu i azotu. Zdaniem badaczy, to toksyczne środowisko spowolniło ekspansję w oceanach bardziej złożonych organizmów.

Bakterie, które produkują związki siarki, zostały stopniowo zastąpione przez bakterie, w których metabolizmie dużą rolę odgrywa azot. Z badań więc wynika, że obecność azotu w oceanach przeciwdziała toksycznemu stanowi, w którym dominuje siarkowodór.

Badania zostały przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców z kilku uniwersytetów w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu Południowej Danii.(PAP)

krx/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera