W chmurach istnieje życie

Duńscy badacze odkryli, że burzowe chmury są zamieszkiwane przez wiele mikrobów, występujących też na roślinach i w glebie. Wyniki badania zamieszczono w czasopiśmie "PLOS ONE".

Naukowcy zidentyfikowali bakterie i substancje chemiczne charakterystyczne dla specyficznego środowiska, jakim jest chmura, na podstawie badania kulek gradowych.

Badacze z Aarhus University wyodrębnili kilka gatunków bakterii często znajdowanych na roślinach i aż ponad 3 tys. składników zazwyczaj obecnych w glebie.

Trzy spośród wszystkich gatunków bakterii zostały odkryte w większości kulek gradowych, co sugeruje, że reprezentują one typowych mieszkańców chmur burzowych.

Naukowcy twierdzą, że obecność niektórych żyjątek w chmurach może stanowić dla nich sposób przemieszczania się na duże odległości i wpływa na geograficzne rozmieszczenie mikrobów na Ziemi.

"Kiedy rozpoczęliśmy nasze analizy, mieliśmy jedynie nadzieję na stworzenie opisowej charakterystyki grupy bakterii w niezbadanym środowisku. Jednak to, co znaleźliśmy, stanowi pośredni dowód na istnienie procesów życiowych w atmosferze" - mówi Ulrich Gosewinkel Karlson, główny badacz. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera