Odgłosów tysięcy zwierząt można posłuchać online

150 tys. nagrań odgłosów 9 tys. zwierząt udostępnia w internecie Macaulay Library w ramach Cornell Lab of Ornithology w stanie Nowy Jork - podały media.

W bibliotece, którą można przeszukiwać, znajduje się ponad 7,5 tys. godzin nagrań. Nie są to tylko ptaki, ale i inni przedstawiciele zwierzęcego królestwa - np. słonie i słonie morskie - podał portal LiveScience.

Wśród zarejestrowanych gatunków jest m.in. ptak z Nowej Gwinei - fałdowron rogaty, którego nawoływania przypominają lądowanie statku kosmicznego w filmach science fiction. W bibliotece jest też pochodzące z 1929 roku nagranie pasówki śpiewnej autorstwa założyciela Cornell Lab, Arthura Allena - najwcześniejsze ze wszystkich.

"Nasza kolekcja audio jest największa i najstarsza na świecie. Teraz jest też najbardziej dostępna - napisał w oświadczeniu dyrektor biblioteki Mike Webster. - Pracujemy na tym, aby usprawnić wyszukiwanie i umożliwić pobieranie plików".

Nagrania mogą być pomocne dla badaczy i amatorów ptaków, a nawet kustoszy muzeów, filmowców i twórców aplikacji smartfonowych, poszukujących efektów dźwiękowych.

"Teraz, kiedy już poddaliśmy digitalizacji zarchiwizowane analogowe nagrania, skupimy się na nowym materiale od amatorów i profesjonalistów z całego świata - powiedział opiekun projektu Greg Budney. - Poza tym słuchanie tych odgłosów to świetna zabawa. Czy słyszeliście kiedyś odgłosy wydawane pod wodą przez morsy? To niesamowite".

Morsów i innych hałaśliwych stworzeń można posłuchać za pośrednictwem strony: www.MacaulayLibrary.org  (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera