O seksie pająków w Kawiarni Naukowej w Warszawie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kanibalizm seksualny, poligamia, matrymonialne oszustwa - rozmnażanie wśród pająków bywa drastyczne, ale i niezwykłe. Opowie o nim 19 listopada w Warszawie w Kawiarni Naukowej prof. Marek Żabka z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

"Pajęczy seks to nie kwestia cielesnych czy psychicznych doznań. Jego celem jest reprodukcja własnych genów, jednak droga do tego bywa kręta, a każda z płci realizuje indywidualną, egoistyczną strategię. Jest w nią wpisany konflikt, którego najbardziej drastycznym przejawem jest kanibalizm seksualny" - zapowiadają wykład przedstawiciele Kawiarni Naukowej.

Jak wyjaśniono w zapowiedzi, pająki aktywnie poszukują i rozpoznają partnerów, emitują sygnały informujące o zamiarach, obdarowują prezentami i bywają poligamiczne. Nierzadko zdarzają się też wśród nich matrymonialni oszuści. Tymczasem sam akt kopulacji przyjmuje formy rodem z Kamasutry. Te zachowania dają się wyjaśnić na gruncie teorii ewolucji.

"Pajęcze narządy kopulacyjne działają jak klucz i zamek" - zobrazowano w zapowiedzi. Ma to zapobiec kopulacji z przedstawicielami innych gatunków. Podczas wykładu prof. Żabka opowie, czy ta mechaniczna przeszkoda rzeczywiście nie może być pokonana.

Wykład wzbogaci przegląd slajdów i filmy, ilustrujące różne przejawy pajęczych zachowań.

Spotkanie z badaczem rozpocznie się o godz. 18 w Kawiarni Skwer w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 60a).

Organizatorami są Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytet Warszawski.

Kawiarnia Naukowa rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku. Bezpłatne spotkania odbywają się od października do czerwca, w trzeci poniedziałek miesiąca.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

  • 10.07.2014  PAP/Jacek Bednarczyk

    Kraków/ Odbudowa oranżerii w Ogrodzie Botanicznym UJ z dofinansowaniem ze środków europejskich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera