Prezydent Komorowski na otwarciu BioNanoParku | Nauka w Polsce

Prezydent Komorowski na otwarciu BioNanoParku

PAP © 2012 / Grzegorz Michałowski

Prezydent Bronisław Komorowski wziął w poniedziałek w Łodzi udział w uroczystym otwarciu BioNanoParku. To jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE.

W BioNanoParku znajdują się dwa duże laboratoria: biotechnologii przemysłowej i biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. Będą w nich prowadzone prace badawcze dla biznesu i ośrodków naukowych w Polsce i za granicą z zakresu m.in. medycyny (w tym implanty), ochrony środowiska, farmaceutyki, wojskowości. W jego skład wejdzie również rozbudowany inkubator technologiczny.

W budynku znajdzie się także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, takich jak: informatyka, produkcja aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa.

W BioNanoParku znajdzie swoją docelową siedzibę pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, która już działa w Technoparku. W pracowni możliwe jest tworzenie m.in. trójwymiarowych modeli anatomicznych kości, na podstawie zdjęć tomografii komputerowej.

Technopark Łódź istnieje od 2007 r. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź, a współudziałowcami: Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ son/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

  • Osiągnięto kluczowy cel w fuzyjnym eksperymencie ELISE

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera