Prywatny kosmiczny statek transportowy Dragon dotarł do ISS

PAP/EPA © 2012 / GIANNI WOODS
PAP/EPA © 2012 / GIANNI WOODS

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Dragon dotarł w środę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w ramach swego pierwszego lotu zaopatrzeniowego.

Kapsuła, która wystartowała w poniedziałek nad ranem czasu polskiego z przylądka Canaveral na Florydzie, nie ma silników pomocniczych, umożliwiających jej samodzielne dokowanie - jak czynią to rosyjskie statki Sojuz. Dlatego Amerykanka Sunita Williams i Japończyk Aki Hoshide z załogi ISS przechwycili Dragona wysięgnikiem, by przymocować go następnie do śluzy cumowniczej.

Dragon dostarczył na orbitę około 400 kilogramów zapasów i sprzętu. Na Ziemię ma powrócić 28 października.

Wraz z definitywnym wycofaniem w ubiegłym roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków jej załogi następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów transportowych, agencja postanowiła zwrócić się do firm prywatnych, co uznano za tańszą alternatywę. Na mocy zawartego z NASA kontraktu SpaceX zrealizuje łącznie 12 lotów dostawczych kapsuł Dragon na ISS. SpaceX posługuje się tutaj własnymi rakietami nośnymi Falcon 9.

Pierwszą misję zaopatrzeniową Dragona poprzedziły dwa orbitalne loty próbne. W trakcie drugiego z nich w maju bieżącego roku przećwiczono manewr dokowania kapsuły do ISS, ale przywiozła ona tam wtedy tylko symboliczny ładunek. (PAP)

dmi/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera