Małpy też podejmują nieracjonalne decyzje

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podczas podejmowania decyzji dotyczących różnych przedmiotów ludzie starają się określić ich przybliżoną wartość, co - choć często przydatne - może prowadzić do irracjonalnych wyborów. Podobnie postępują małpy - podał magazyn "PLoS ONE".

Jerald Kralik i jego koledzy z prywatnej amerykańskiej uczelni Dartmouth College badali zachowanie rezusów, którym podsuwali smakołyki. Małpy np. wyżej oceniały pojedynczy owoc, niż ten sam owoc w zestawieniu z pożywieniem o ich zdaniem niższej wartości - w tym przypadku warzywem.

Badacze uważają, że to zachowanie przypomina ludzkie; w jednym z poprzednich badań uczestnicy mieli do wyboru 24-elementowy komplet zastawy stołowej, który oceniali wyżej, niż ten sam w połączeniu z 16 dodatkowymi elementami, w tym dziewięcioma uszkodzonymi.

Proces podejmowania decyzji u ludzi i innych naczelnych wyewoluował - zdaniem badaczy - w kierunku mniejszego skomplikowania wyborów pomiędzy dużymi grupami przedmiotów, co może prowadzić do irracjonalnych decyzji - podał serwis ScienceDaily.

"Ludzie często oceniają grupę - kosztowności, produktów spożywczych czy innych ludzi - według średniej, a nie jako sumę jej części. Nasze badanie pokazuje, że także małpy to robią, co sugeruje, że zarówno małpy, jak i ludzie odziedziczyli ten sam sposób upraszczania świata wokół, ułatwiając sobie wybory, czasem kosztem ich racjonalności" - powiedział Kralik. (PAP)

mrt/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera