C/2012 S1 (ISON) - kometą stulecia?

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowo odkryta kometa C/2012 S1 (ISON) zbliża się do Słońca i w okresie od listopada 2013 do stycznia 2014 roku może być obiektem doskonale widocznym gołym okiem - poinformowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

Elektroniczny telegram Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) z

24 września informuje o odkryciu nowej komety. Słaby obiekt o jasności

18.8 magnitudo, na obrazach teleskopu International Scientific Optical Network (ISON) dojrzeli Vitali Nevski z Białorusi i Artyom Novichonok z Rosji.

Wstępnie wyznaczona orbita komety wskazuje na to, że w listopadzie

2013 roku przejdzie ona tylko 0.012 j.a. (1.8 miliona kilometrów) od Słońca. Jeśli kometa przeżyje to bliskie spotkanie, zacznie zbliżać się do Ziemi i w styczniu 2014 roku zbliży się do niej na odległość 0.4 j.a.

Kometa jest na tyle dużym obiektem, że powinna być bardzo jasna. Wstępne szacunki mówią, że w okresie listopad 2013 - styczeń 2014 powinna być bez problemów dostrzegalna "gołym okiem". Nie jest wykluczone nawet, że będzie jaśniejsza niż najjaśniejsze gwiazdy na niebie. Najbardziej optymistyczne prognozy mówią, o tym że jej blask może być porównywalny z blaskiem Księżyca znajdującego się w kwadrze.

W trakcie największej jasności, C/2012 S1 (ISON) będzie jednak przebywać na niebie bardzo blisko Słońca. (PAP)

aol/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera