Punktualne orliki krzykliwe odlatują do Afryki

PAP © 2012 / Darek Delmanowicz
PAP © 2012 / Darek Delmanowicz

Gniazdujące na Podkarpaciu orliki krzykliwe odlatują w połowie września do Afryki. W polskiej części Karpat żyje ok. 400 par tych drapieżników - poinformował Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

"Obserwacją orlików zajmuję się od ponad 25 lat i muszę podkreślić ich niebywałą punktualność, związaną z odlotami i przylotami. Odloty zawsze rozpoczynają się w połowie września i trwają kilka dni, podobnie jest z powrotami - pierwsze orliki zawsze przylatują na początku kwietnia" - powiedział Stój.

Do miejsc zimowania lecą parami, często z potomstwem, które rodzice karmią jeszcze w trakcie wędrówki. Polskie orliki krzykliwe zimę spędzą na sawannach we wschodniej, centralnej i południowej Afryce.

Stój podkreślił, że w tym roku sukces lęgowy wniósł ponad 50 proc., czyli z ponad połowy gniazd, w których orliki przystąpiły do lęgu, wyleciały młode. "Tegoroczne lęgi były lepsze niż w roku ubiegłym" – zaznaczył ornitolog.

W Polsce żyje ponad dwa tysiące par orlików krzykliwych. "Zasiedlają głównie północno-wschodnią i południowo-wschodnią Polskę. Na Podkarpaciu bytują przede wszystkim w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich oraz na pogórzach - Przemyskim, Dynowskim i Bukowskim" – przypomniał Stój.

Największe europejskie zagęszczenie populacji orlika krzykliwego występuje w Beskidzie Niskim. Gniazduje tam nawet do 20 par na 100 km kw. powierzchni ogólnej. Ponad 60 proc. światowej populacji orlika gniazduje w Polsce, na Białorusi, Łotwie, Litwie i Słowacji.

Orlik krzykliwy ma ok. 65 cm długości. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 165 cm. Żywi się gryzoniami, płazami, gadami i większymi owadami. W polskiej części Karpat gniazda zakłada głównie na jodłach, mniej więcej w połowie wysokości drzewa.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ hes

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 22.12.2022. Na zdjęciu wystawa pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani" w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Wystawa prezentuje modele szkieletów oraz skamieniałości sprzed 210 milionów lat z wykopalisk w cegielni Lipie Śląskie w Lisowicach koło Lublińca.  PAP/Andrzej Lange

    Młodzi naukowcy apelują do władz o budowę Muzeum Historii Naturalnej

  • Źródło: Facebook/ Instytut Paleontologii PAN i PeerJ

    Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera