Pamięć krótkotrwała w probówce

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W izolowanych tkankach mózgu gryzoni udało się wytworzyć krótkotrwałe zapisy pamięciowe. O swoim dokonaniu piszą naukowcy na łamach "Nature Neuroscience".

Pamięć można podzielić na deklaratywną (jest to np. zapamiętywanie faktów) i niejawną (pamięć związana np. z umiejętnością gry na fortepianie). Z kolei w obrębie pamięci deklaratywnej można wyróżnić pamięć długo- i krótkotrwałą. W pamięci krótkotrwałej wspomnienia są przechowywane od kilku do kilkunastu sekund.

Naukowcy Ben W. Strowbridge i Robert A. Hyde z Case Western Reserve University School of Medicine w USA odkryli, w jaki sposób można w sztucznie wyizolowanej tkance mózgu wytworzyć krótkotrwałe wspomnienia.

"Po raz pierwszy w historii udało się znaleźć sposób na przechowywanie bezpośrednio w tkance mózgowej informacji przez kilka sekund na temat zarówno następstwa czasowego, jak i bodźców" – opisuje Strowbridge. Badania dotyczyły krótkotrwałej pamięci deklaratywnej.

Badacze użyli tkanki mózgowej gryzoni. Wykazali, że potrafią generować w niej wspomnienia, aktywując jedną z czterech ścieżek przebiegania bodźców. Wspomnienia były przechowywane w części mózgu zwanej hipokampem przez ponad 10 sekund.

"Typ aktywności, który włączaliśmy w izolowanych fragmentach mózgu, był podobny do tego, co inni naukowcy wykazywali, badając małpy wykonujące zadania wymagające krótkotrwałych wspomnień" – wyjaśnia Hyde.

Poznanie działania pamięci jest ważne dla zrozumienia natury takich chorób neurodegeneracyjnych, jak alzheimer czy parkinson, które zaburzają normalne procesy pamięciowe.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera