Nadreaktywny pęcherz związany z bezdechem sennym | Nauka w Polsce

Nadreaktywny pęcherz związany z bezdechem sennym

Fot. Fotolia

Zespół pęcherza nadreaktywnego i bezdech senny lubią występować jednocześnie - sugerują badania przeprowadzone wśród kobiet w Hiszpanii, których wyniki zaprezentowano podczas Dorocznego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Patofizjologii Oddychania w Wiedniu.

Nadreaktywność pęcherza objawia się częstomoczem, nietrzymaniem moczu, a także częstym budzeniem się w nocy (tzw. nykturia). Powoduje silny dyskomfort i obniżenie jakości życia. Potrzebę oddawania moczu w nocy często odczuwają także osoby cierpiące na bezdech senny, jednak w niewielkim stopniu analizowano dotychczas związek pomiędzy oboma zespołami - mówią naukowcy z barcelońskiego Hospital del Mar.

Analizie poddano 62 kobiety cierpiące na bezdech senny. Panie wypełniły kwestionariusze dotyczące występowania i nasilenia problemów związanych z pęcherzem. W porównaniu z grupą, u której nie zdiagnozowano bezdechu, uczestniczki te znacznie częściej doświadczały objawów pęcherza nadreaktywnego.

"Zespół pęcherza nadreaktywnego występuje u 16 proc. Europejczyków po 40. roku życia. Z naszych badań wynika, że problemy te mogą mieć związek z bezdechem sennym, choć nie wiemy czy jedna z tych dolegliwości może powodować drugą" - zauważa autorka badań Núria Grau.

"Kolejnym krokiem w naszych badaniach będzie przetestowanie wpływu terapii CPAP na objawy pęcherza nadreaktywnego" - zapowiada Grau.

Terapia CPAP (continous positive airway pressure), czyli stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, jest metodą wspomagania oddychania stosowaną u osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny, która polega wentylacji dróg oddechowych przy zastosowaniu specjalnej pompy powietrznej podłączonej do maski.(PAP)

koc/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera