Ćmy – mistrzynie kamuflażu

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Ćmy to prawdziwe mistrzynie kamuflażu. Potrafią wyszukać odpowiednie miejsce na korze drzewa, żeby wtopić się w tło – czytamy w serwisie ScienceDaily.

Wzorki i barwy na skrzydłach ciem to efekt doboru naturalnego, dzięki któremu stapiają się one z wieloma powierzchniami, na których odpoczywają, takimi jak kora drzew czy liście.

Okazuje się jednak, że ćmy "wiedzą", jak wykorzystywać swój kamuflaż, żeby jeszcze lepiej spełniał swe zadania – dowodzą naukowcy z Seulskiego Narodowego Uniwersytetu w Korei Południowej i Polskiej Akademii Nauk. Potrafią one znaleźć takie miejsce i przybrać taką pozycję ciała, że stają się praktycznie niewidoczne.

Chang-ku Kang, Jong-yeol Moon, Sang-im Lee i Piotr Jabłoński odkryli, że ćmy wędrują po korze drzewa, dopóki nie trafią na właściwe miejsce, dające im najlepsze schronienie.

Badano dwa gatunki nocnych motyli - Jankowskia fuscaria i Hypomycis roboraria. W wielu wypadkach, zaraz po wylądowaniu na korze, ćmy wędrowały dalej z rozpostartymi skrzydłami, klucząc w poszukiwaniu najlepszego schronienia.

Naukowcy fotografowali ćmy w miejscu, gdzie wylądowały i w miejscu, do którego dotarły. Następnie prosili ochotników o szybkie przyjrzenie się obu rodzajom zdjęć i wskazanie owada. Zazwyczaj większe trudności z odnalezieniem ćmy występowały w przypadku drugiego zdjęcia.

Badacze nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób ćmy "wiedzą", gdzie najlepiej wtopią się w tło.(PAP)

krx/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera