04.06.2020
PL EN
31.07.2012 aktualizacja 31.07.2012

W Namibii uruchomiono największy w świecie teleskop Czerenkowa

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Największy w świecie teleskop Czerenkowa o rozmiarach dwóch kortów tenisowych uruchomiono w piątek w Namibii - poinformowali naukowcy.

Teleskop HESS-II znajduje się na terenach pustynnych około 100 kilometrów na zachód od Windhuk, stolicy kraju, na wysokości 1800 m n.p.m. Ważące około 600 ton urządzenie ze zwierciadłem o średnicy 28 metrów będzie teraz obserwować zjawiska na niebie, wychwytując pochodzące z kosmosu zmiany w promieniowaniu.

"To nie tylko najszersze w świecie zwierciadło w tego typu instrumencie, pozwala ono też zobaczyć obrazy w sposób bardziej precyzyjny, z czterokrotnie większą ilością pikseli na obszarze nieba niż mniejsze teleskopy" - powiedział członek ekipy uczestniczącej w projekcie, Pascal Vincent.

W maju kilka państw Afryki południowej zostało wytypowanych do udziału w globalnym projekcie budowy największego radioteleskopu świata, tzw. Square Kilometer Array (SKA). Gigantyczne urządzenie - jak pisze AFP - charakteryzować ma 50-krotnie wyższa czułość od najmocniejszych obecnie podobnych radioteleskopów.

Dwie trzecie anten SKA zostanie rozmieszczonych w RPA oraz w Ghanie, Botswanie, Kenii, Madagaskarze, Mauritiusie, Mozambiku, Namibii i Zambii. Pozostałe znajdą się w Australii i Nowej Zelandii.

W obserwatorium HESS w Namibii pracować będzie 170 naukowców z 12 krajów świata, w tym z RPA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii.

Paweł Czerenkow był radzieckim naukowcem, który w 1958 roku otrzymał nagrodę Nobla z fizyki za opisanie emisji promieniowania przez naładowane cząstki poruszające się z prędkością większą niż prędkość światła. Pracował także nad rozwojem akceleratora cząstek. (PAP)

zab/

Copyright © Fundacja PAP 2020