Rozwój dziecka zależny od jakości relacji z ojcem

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zaangażowanie ojca w opiekę nad dzieckiem już od pierwszych miesięcy życia może zapobiegać przyszłym problemom behawioralnym pociechy - informują brytyjscy naukowcy.

Badacze z University of Oxford udowodnili, że troskliwa opieka ze strony taty doświadczana przez dziecko już w wieku trzech miesięcy wpływa na lepsze zachowanie niemowlęcia i jego większe osiągnięcia behawioralne w wieku dwunastu miesięcy. Tym samym eksperci potwierdzili, że relacja ojciec-dziecko jest istotnym czynnikiem w rozwoju społecznym małego człowieka.

Wyniki badania opublikowano w "Journal of Child Psychology and Psychiatry".

Dotychczas w badaniach nad przyczynami problemów behawioralnych młodzieży lub osób dorosłych podkreślano ważną rolę doświadczeń z dzieciństwa, a w szczególności jakości relacji z rodzicami. Jednak kontakt z opiekunami ograniczał się do zbadania relacji matka-dziecko.

Teraz wiadomo, że ojciec jest także bardzo ważną osobą w życiu małego człowieka, a zainteresowanie z jego strony może przynieść pozytywne efekty, zwłaszcza w życiu chłopców (jak wskazują badania) i pozwolić na uniknięcie w przyszłości problemów behawioralnych związanych z niepowodzeniami w szkole, zachowaniami przestępczymi, doświadczeniem odrzucenia przez rówieśników, czy słabą kondycją fizyczną i psychiczną.

"Dzieci mają większe problemy behawioralne, jeśli ich ojcowie są bardziej odlegli, pogrążeni we własnych myślach i rzadziej wchodzący w interakcje z nimi" - mówi dr Paul Ramchandani, główny badacz.

Naukowcy podkreślają, że gorsza relacja z ojcem nie musi być bezpośrednią przyczyną problemów w późniejszym życiu dziecka. Jednak nie ulega wątpliwości, że taka sytuacja wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia trudności.

"Skupienie się na pierwszych miesiącach w życiu dziecka jest bardzo ważne, bo to kluczowy okres w rozwoju, a dziecko jest wtedy bardzo wrażliwe na wpływy środowiskowe, takie jak jakość opieki rodzicielskiej i kontaktu z opiekunem" - podsumowuje dr Ramchandani. (PAP)

ooo/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera