Młodego orlika krzykliwego można podglądać w gnieździe

PAP © 2012 / Dariusz Delmanowicz
PAP © 2012 / Dariusz Delmanowicz

Rozwój młodego orlika krzykliwego można oglądać w internecie dzięki filmikom nakręconym wprost z gniazda. Zamieszczono je w ramach projektu ochrony tych ptaków, który jest realizowany w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej dzięki funduszom UE.

Młody orlik jest dzieckiem samiczki o imieniu Płoska i samca o imieniu Supraśl. Takie imiona nadali im internauci w konkursie - poinformował w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

Pisklę przyszło na świat na początku czerwca. Na filmikach można oglądać np. jak odbywa się karmienie, zobaczyć puch, który w pierwszy godzinach życia zaczyna pokrywać ciało młodego orlika, karmienie.

Projekt ochrony orlika krzykliwego realizuje Polskiego Towarzystwo Ochrony Ptaków wspólnie z duńską organizacją pozarządową Amphi Consult, firmą FPP Consulting i Regionalną Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP) rozpoczęło właśnie pierwsze koszenie łąk w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego z myślą o orlikach. Jak podaje na stronie internetowej projektu Adam Zbyryt z PTOP, to ostatni etap odtwarzania około 4 ha nieużytkowanych od lat powierzchni w części Polany Białowieskiej. Tłumaczy, że w związku z lęgami, koszenie ma pomóc orlikom w skuteczniejszym polowaniu na np. norniki, bo to od ilości pokarmu będzie zależał sukces lęgowy.

"W czasie prac już od momentu rozpoczęcia koszenia pierwszej powierzchni obserwowano orlika krzykliwego, stale podążającego za pracującym ciągnikiem, który polował w jego obecności na bardziej dostępne norniki" - poinformował Zbyryt.

Celem projektu jest ochrona i poprawa warunków bytowania tych ptaków na obszarach Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej. Ma być m.in. wypracowany Krajowy Plan Ochrony Orlika.

Populacja orlika krzykliwego w Puszczy Białowieskiej to około 50 par i w ciągu ostatnich 10 lat spadła o jedną trzecią. W Puszczy Knyszyńskiej żyje około 60 par tych ptaków, a populacja - jak informowali wcześniej specjaliści realizujący projekt - jest stabilna.

W Polsce żyje 1700-1900 par orlików. Populacja europejska szacowana jest na 10-12 tys. par.

UE z programu Life Plus i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyła na program ochrony orlika łącznie 19 mln zł. Projekt będzie realizowany do 2014 r.

PAP - Nauka w Polsce

kow/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera