W Karpatach siedem młodych orłów przednich opuści gniazda

PAP © 2012 / Grzegorz Michałowski
PAP © 2012 / Grzegorz Michałowski

Siedem młodych orłów przednich opuści w najbliższych dniach swoje gniazda w Karpatach - poinformował we wtorek Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła.

"Lęgi były o połowę gorsze niż w ubiegłym roku, kiedy gniazda opuściło aż 16 młodych orłów. Główną przyczyną była wyjątkowo mroźna zima na przełomie stycznia i lutego, która osłabiła orły, a to w konsekwencji sprawiło, że do lęgów przystąpiło mniej par" - powiedział Stój.

Według Stója, który we wtorek zakończył zakładanie obrączek tegorocznym orłom, w połowie lipca wszystkie młode opuszczą gniazda rodziców. "W Górach Sanocko - Turczańskich pojawią się trzy młode orły, w Beskidzie Niskim dwa, a po jednym w Tatrach i na Spiszu" - dodał przyrodnik.

W ub. roku w Karpatach gniazda opuściło 16 orłów, natomiast w 2010 r. tylko trzy.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać m.in. na Mazurach. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry.

Drapieżnik żywi się m.in. zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz. Jego gniazda znajdują się w miejscach niedostępnych, w koronach bardzo wysokich drzew lub na skałach.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot: Panorama Oazy Bungera (ang. Bunger Hills) w kierunku zachodnim. Na pierwszym planie (dół zdjęcia) Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego B. Dobrowolskiego. Fot. Adam Nawrot

    Prof. Lewandowski: autonomiczne pomiary przyszłością Polskiej Stacji Antarktycznej

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera