Wyłoniono naukowego idola w polskiej edycji konkursu FameLab | Nauka w Polsce

Wyłoniono naukowego idola w polskiej edycji konkursu FameLab

Fot. Fotolia

Monika Koperska z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwyciężyła w polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. Otrzymała zarówno nagrodę jury, jak i nagrodę publiczności. Laureatów konkursu wyłoniono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik.

FameLab przypomina znane na całym świecie konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy-amatorów, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmują.

Monika Koperska w swoim wystąpieniu przekonywała, że papier jest najlepszą formą przechowywania danych. W nagrodę otrzymała 30 tys. złotych od Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz 5 tys. złotych od Centrum Nauki Kopernik. Będzie też reprezentowała nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii.

"Często myślimy o tym jak kumulować jak najwięcej wiedzy, w jak najmniejszej objętości. Rzadko zastanawiamy się nad tym, jak trwała będzie ta kumulacja wiedzy. Myślę, że jest to problem, któremu należy się chwila refleksji. Papier jest najbardziej trwałym nośnikiem informacji jaki znamy" – powiedziała PAP laureatka konkursu.

Co było najtrudniejsze podczas przygotowywania do konkursu? "Najtrudniejsze jest skumulowanie przekazu w trzy minuty. Co więcej mówimy do laików, dlatego nie możemy używać skomplikowanych słów. To jest bardzo trudne, ale też przyjemne" – podkreśliła.

Drugie miejsce w konkursie zajął Marcin Zastawnik, który wyjaśniał, skąd w naszych mieszkaniach biorą się dziwne dźwięki. Na trzeciej pozycji uplasował się Michał Krupiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który tłumaczył dlaczego pamięć komputera nie jest wieczna.

Laureata konkursu wyłoniło jury, w którym znaleźli się: Irena Cieślińska - popularyzatorka nauki, redaktor wielu czasopism popularnonaukowych, zastępca dyrektora CNK; Konrad Bajer – doktor habilitowany nauk fizycznych, członek rady programowej CNK; dr Jacek Wasilewski - medioznawca, specjalista od retoryki i dziennikarz Piotr Najsztub.

Do udziału w polskiej edycji FameLab zgłosiło się 81 młodych naukowców. W innych europejskich krajach liczba zgłoszeń wahała się zwykle między 20 a 40. Organizatorami konkursu są British Council i Centrum Nauki Kopernik, a partnerem Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej. Polskiej edycji FameLab towarzyszyło hasło: Rozum prosi o uwagę!

Konkurs FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLab odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/sp/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera