Prof. dr hab. Tomasz Guzik - laureat "polskiego Nobla"

<strong>Prof. dr hab. Tomasz Guzik z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to jeden z trojga laureatów tegorocznej Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. </strong>To najpoważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce przyznano mu za wykazanie istotnego znaczenia układu odporności w patogenezie nadciśnienia tętniczego.

Prof. Guzik urodził się w 1974 r. w Krakowie. Jest specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych i alergologii. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół biologii naczyniowej, nadciśnienia tętniczego oraz immunologii klinicznej.

Laureat jest absolwentem Wydziału Lekarskiego CM UJ. Studia podyplomowe z medycyny molekularnej ukończył na Uniwersytecie Oxfordzkim. W roku 2000 zdobył tytuł doktora (praca doktorska na UJ pod kierunkiem prof. Juliusza Pryjmy), a 4 lata później habilitował się. Staż podoktorki odbył w Anglii. W 2009 r. otrzymał tytuł profesora.

Od 2005 roku profesor ściśle współpracuje z zespołem naukowców w Emory University School of Medicine w Atlancie w USA, prowadząc badania nad patomechanizmami nadciśnienia tętniczego. Jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Medycyny Wsi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracuje także z Wydziałem Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pełni funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, jest członkiem honorowym Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, członkiem zarządu grupy roboczej ds. miażdżycy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), a także wielu międzynarodowych towarzystw naukowych.

Prof. Guzik jest laureatem wielu nagród, zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. nagród the Wellcome Trust (Londyn, 2000 r. i 2010 r.), stypendium FNP START (2000 r., 2001 r.), Nagrody Ministra Zdrowia (2004 r.), Nagrody Prezesa Rady Ministrów (2005 r.), Nagrody Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO 2008 r.) i programu FNP WELCOME (2009) oraz nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. T. Browicza (2010 r.).

Tegoroczną Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych naukowiec otrzymał za osiągnięcia dotyczące roli limfocytów T w powstawaniu nadciśnienia tętniczego krwi, związanego z dysfunkcją śródbłonka naczyniowego.

"Określenie mechanizmów immunologicznych, które prowadzą do nadciśnienia tętniczego, było możliwe dzięki połączeniu w badaniach zespołu kierowanego przez prof. Guzika pozornie rozbieżnych obszarów: problematyki chorób wewnętrznych i alergologii z biologią naczyniową, zagadnieniami nadciśnienia tętniczego oraz immunologii klinicznej" - piszą w uzasadnieniu werdyktu przedstawiciele FNP.

Jak dodają, w 2007 roku to właśnie prof. Guzik - jako pierwszy badacz na świecie - opisał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy aktywacją limfocytów T a nadciśnieniem tętniczym i towarzyszącą mu dysfunkcją naczyniową. Odkrycie to zostało potwierdzone niezależnie przez kilka grup badawczych i zapoczątkowało rozwój nowego obszaru w badaniach nad nadciśnieniem.

"Badania te mogą stanowić punkt wyjścia do poszukiwania całkowicie nowych strategii leczenia nadciśnienia tętniczego, które występuje u ok. 30 proc. ludzi, a jego przyczyna i mechanizm pozostają nieznane u 95 proc. z nich" - podkreślają eksperci. "Osiągnięcia prof. Guzika z ostatnich kilku lat są pionierskie i na tym polu bezprecedensowe w skali międzynarodowej" - dodają.

Sam badacz ma nadzieję, że w przyszłości w oparciu o jego prace powstaną nowe metody terapeutyczne dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Jednak, jak podkreśla, od odkrycia mechanizmu molekularnego od wprowadzenia na rynek nowego leku droga jest bardzo długa.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 01.01.2019 PAP/Marcin Bielecki

    Geriatra: możemy dożyć 120 lat

  • Na zdjęciu Maria Skłodowska-Curie. PAP/CAF-ARCHIWUM

    Konferencja na temat kobiet w onkologii - już w sobotę w Warszawie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera