23.01.2020
PL EN
28.04.2019 aktualizacja 28.04.2019

Otyłość wiąże się ze zmianami w mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Większej masie tkanki tłuszczowej towarzyszą zmiany w budowie mózgu - wynika z badania z udziałem ponad 12 tys osób. Inaczej na większą ilość tłuszczu reaguje organizm kobiet, a inaczej - mężczyzn.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lejdzie przeanalizowali wyniki badań MRI mózgów ponad 12 tys. uczestników projektu UK Biobank, aby przyjrzeć się potencjalnym powiązaniom pomiędzy budową tego organu a otyłością.

"MRI to niezastąpione narzędzie dla zrozumienia związków między neuroanatomicznymi różnicami w mózgu i zachowaniem" - twierdzi dr Ilona A. Dekkers, główna autorka pracy opublikowanej na łamach pisma "Radiology".

"Bardzo duży zbiór danych może pozwolić nam lepiej poznać to, które struktury mózgu są związane z różnego rodzaju stanami, np. otyłością" - dodaje specjalistka.

Otyłość, która ze względu na skalę przerodziła się już w światową epidemię, często prowadzi do różnych powikłań - m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, a także pogorszenia możliwości poznawczych i demencji.

Nowe badanie wskazało na jej związki z budową mózgu.

"Zauważyliśmy, że większa ilość tłuszczu w ciele towarzyszy mniejszej objętości ważnych struktur, obejmujących m.in. istotę szarą zlokalizowaną w centralnej części mózgu" - opowiada dr Dekkers.

"Co ciekawe - zaobserwowaliśmy, że związki te są inne w przypadku kobiet, a inne u mężczyzn, co sugeruje, iż płeć to ważny czynnik dla związków między ilością tłuszczu a rozmiarem wybranych struktur w mózgu" - dodaje badaczka.

W przypadku mężczyzn, większej ilości tłuszczu towarzyszyła mniejsza objętość istoty szarej w ogólnym ujęciu oraz w wybranych rejonach obejmujących m.in. tzw. układ nagrody i części odpowiedzialne za ruch.

U kobiet różnice dotyczyły głównie gałki bladej - struktury zaangażowanej w ruch.

Dodatkowo większa ilość tłuszczu u obu płci wiązała się z mikroskopijnymi zmianami w istocie białej.

Skutki, choć jeszcze trudne do sprecyzowania, mogą być istotne.

Mniejsza ilość istoty szarej oznacza utratę neuronów, a zmiany w istocie białej - gorsze połączenia między różnymi rejonami mózgu.

Wiadomo też, że podkorowa istota szara uczestniczy w odczuwaniu przyjemności z jedzenia, więc zmiany w jej obrębie mogą utrudniać kontrolowanie wagi.

Mechanizm kryjący się za wpływem otyłości na mózg nie jest dobrze poznany, ale różne eksperymenty wskazują, że towarzyszące jej słabe stany zapalne mogą uszkadzać tkankę mózgową.

Badanie nie sprawdzało wpływu rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w ciele, a to także ważny problem.

"W przyszłych eksperymentach można będzie sprawdzić bardzo interesujące zagadnienie - jak dystrybucja tłuszczu wiąże się z morfologiczną struktura mózgu. Wiadomo, że tłuszcz trzewny to ważny czynnik chorób metabolicznych i wiąże się z niewielkimi stanami zapalnymi w całym ciele" - sugerują autorzy publikacji.

Więcej informacji - na stronie internetowej. (PAP)

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020