Szwecja/ W Sztokholmie otwarto Centrum Nauki Morza Bałtyckiego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Wiktoria otworzyła w czwartek w Sztokholmie Centrum Nauki Morza Bałtyckiego. Ogromne akwaria, multimedialna wystawa oraz laboratorium ukazują bogactwo podwodnego życia oraz zagrożenia dla środowiska.

"Jesteśmy uzależnieni od Morza Bałtyckiego, tak jak morze jest zależne od nas. (...) Dzięki temu miejscu możemy przekonać się, jak wyjątkowym środowiskiem jest Bałtyk, a także co możemy zrobić, aby go ratować" - podkreśliła w przemówieniu księżniczka Wiktoria.

Centrum Nauki Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Science Center) powstało na terenie sztokholmskiego Skansenu, pierwszego na świecie muzeum na świeżym powietrzu, od którego nazwę wzięły podobne tego typu placówki na świecie. Nowoczesny, trzypiętrowy budynek zawiera akwaria, w których odwzorowano różne środowiska wodne - od przybrzeżnych do głębin morskich.

W płytkich wodach, nieopodal lądu zaobserwować można m.in. szczupaki lub okonie, następnie ławice śledzi, a na głębokości 30 metrów pływają m.in. dorsze oraz węgorze. W oddzielnym akwarium żyją meduzy oraz różne gatunki małży.

Multimedialna wystawa, której dużą część poświęcono Polsce, pokazuje różnorodność wybrzeża Bałtyku. Na ogromnym dywanie - mapie Morza Bałtyckiego - mniejsze dzieci mogą się bawić.

Część ekspozycji jest poświęcona zagrożeniom dla środowiska morskiego. Na ekranach można zaobserwować rozszerzanie się z biegiem lat martwych beztlenowych stref na dnie Bałtyku, ale także poprawę sytuacji w ostatnich latach. Zaprezentowano decyzje polityków dotyczące ochrony środowiska, jak i pozytywne oraz negatywne przykłady działalności człowieka. Skanując wyrzucane do morza śmieci, można przekonać się, jak oddziałują one na żyjące tam organizmy.

Na wystawie zaprezentowano także przebadany przez naukowców wycinek przekroju dna Bałtyku. Skład chemiczny jednej z warstw świadczy o wybuchu w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.

Oddzielna sekcja poświęcona jest rybołówstwu jako działalności gospodarczej oraz wędkarstwu hobbistycznemu.

Centrum Nauki Morza Bałtyckiego zostało zrealizowane dzięki dotacji fundacji BalticSea 2020, która przekazała na ten cel 500 mln koron (ok. 48 mln euro). Organizacja ta realizuje swoje projekty ekologiczne także w Polsce. Partnerami przedsięwzięcia są także naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego oraz Akademii Rolniczej w Sztokholmie.

Od piątku Baltic Sea Center będzie dostępne dla zwiedzających w ramach biletu wstępu do Skansenu.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ az/ mc/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera