25.02.2020
PL EN
13.04.2019 aktualizacja 15.04.2019

Wybielanie zębów może je uszkadzać

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nadtlenek wodoru stosowany często w produktach wybielających zęby może niszczyć umiejscowioną pod szkliwem zębinę. Związek ten degraduje zawarty w tkance kolagen.

Środki do wybielania zębów, np. specjalne paski, zyskują na popularności. Tymczasem naukowcy ze Stockton University przestrzegają, że stosując je - można sobie zaszkodzić.

Jak tłumaczą amerykańscy eksperci, większość badań testujących wybielające paski skupiała się na najbardziej zewnętrznej warstwie zęba - szkliwie, które zawiera niewiele białek.

Nowe badanie dotyczyło jednak ukrytej pod szkliwem zębiny, która obfituje w białka, przede wszystkim w kolagen.

Wiadomo bowiem, że zawarty w wielu produktach wybielających nadtlenek wodoru przenika do szkliwa oraz do zębiny. Obserwowano nawet już zmniejszenie ilości kolagenu w zębinie po zabiegach z użyciem pasków wybielających.

"Zamierzaliśmy dokładniej sprawdzić, co nadtlenek wodoru robi z kolagenem. Wykorzystaliśmy do tego całe zęby i skupiliśmy się na działaniu nadtlenku wodoru na białka"- opowiada prof. Kelly Keenan, autorka badania zaprezentowanego w trakcie konferencji Experimental Biology 2019.

W swojej pracy naukowcy wykazali, że nadtlenek wodoru rozkłada główne białko zębiny na małe fragmenty.

"Nasze wyniki pokazują, że stężenie nadtlenku wodoru podobne do tego, jakie stosuje się w paskach wybielających, wystarczy, aby białko zniknęło, co jak zakładamy, jest wynikiem powstania wielu mniejszych fragmentów" - wyjaśnia dr Keenan.

Badanie nie pokazało, czy kolagen może się zregenerować. Nie wiadomo więc, czy uszkodzenia zęba jest trwałe.

W kolejnych eksperymentach naukowcy zamierzają dokładnie zbadać fragmenty, na które kolagen się rozpada oraz sprawdzić, czy nadtlenek wodoru działa podobnie także na inne białka.

Więcej informacji - na stronie: https://eurekalert.org/pub_releases/2019-04/eb-twp032819.php (PAP)

mat/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020