03.06.2020
PL EN
12.04.2019 aktualizacja 15.04.2019
Kamil Szubański
Kamil Szubański

Zoolodzy z UŁ szukają nowych gatunków w filipińskich tropikach

autor: dr Radomir Jaskuła UŁ autor: dr Radomir Jaskuła UŁ

Czy łódzkim zoologom uda się odkryć nowe dla nauki gatunki bezkręgowców w filipińskich tropikach? Grupa ekspertów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przygotowuje się do pierwszej wyprawy na Filipiny. Na ich celowniku znajdą się m.in. owady, pajęczaki i mięczaki.

To pierwsza tego typu wyprawa łódzkich zoologów w ten rejon świata. Dotychczas badali oni m.in. obszary polarne, saharyjską część Afryki, Półwysep Bałkański i rafę koralową u wybrzeży Australii.

Wyprawa na Filipiny to wynik współpracy z pracownikami Mindanao State University – Iligan Institute of Technology (MSU-ITT) z Iligan City na wyspie Mindanao – mówi PAP prof. dr hab. Andrzej Kruk, dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Filipiny to kraj wyspiarski, składający się z ponad ośmiu tysięcy wysp. Uznawany jest za jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów na świecie pod względem występowania flory i fauny.

W przypadku niektórych grup taksonomicznych liczba żyjących tam gatunków jest większa, niż np. w Brazylii, znanej z bogactwa fauny i flory. Wiele gatunków np. bezkręgowców występuje tylko w lasach tropikalnych Filipin, a stopień endemizmu nierzadko przekracza 85 proc.

"Szybko postępujące, negatywne zmiany w środowisku naturalnym tego obszaru podyktowane działalnością człowieka sprawiają, że wiele z gatunków tam żyjących może wyginąć, zanim zostaną odkryte" – podkreśla kierownik wyprawy dr Radomir Jaskuła z Katedry Zoologii Bezkręgowców UŁ.

Wyprawa rusza pod koniec tego roku i potrwa trzy tygodnie. W tym czasie łódzcy badacze będą eksplorować lasy tropikalne drugiej co do wielkości wyspy Filipin – Mindanao.

Naukowcy chcą się skupić przede wszystkim na dwóch typach siedlisk – jaskiniach i otaczających je lasach, a także wodospadach, z których słynie północna część wyspy. Ich zdaniem oba typy siedlisk gwarantują dużą różnorodność bezkręgowców, a przy tym nigdy nie były dokładnie eksplorowane.

"Chcemy skupić się przede wszystkim na badaniu bezkręgowców lądowych, w tym głównie owadów, pajęczaków oraz ślimaków, gdyż to właśnie te grupy cechują się największą różnorodnością gatunkową w tropikach. Będziemy również badać owady słodkowodne. Pierwsze pilotażowe badania prowadzone w ubiegłym roku wskazują na bardzo duży potencjał tych siedlisk" – opowiadał dr Jaskuła.

Naukowcy liczą na odkrycia nowych dla nauki gatunków, ale także na poznanie ich wymagań siedliskowych. Jak mówią, może to mieć kluczowe znaczenie dla ich późniejszej ochrony. "Nie jest wykluczone, że wyniki naszych badań przełożą się na objęcie niektórych obszarów wyspy ścisłą ochroną" – dodaje kierownik wyprawy.

Specjaliści z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ od dwóch lat współpracują z uczelnią z Filipin. Wspierają merytorycznie studentów i doktorantów MSU-IIT prowadzących badania na wybranych grupach lądowych bezkręgowców. Obecnie trwa formalizowanie współpracy obu uczelni. 

PAP - Nauka w Polsce

szu/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020