08.07.2020
PL EN
08.03.2019 aktualizacja 08.03.2019

Załogowy Dragon odcumował od ISS i wraca na Ziemię

Fot. PAP/ESA/ NASA 4.03.2019 Fot. PAP/ESA/ NASA 4.03.2019

Załogowa wersja kapsuły Dragon firmy SpaceX odcumowała w piątek w trybie automatycznym od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by powrócić na Ziemię - poinformowała NASA. Wodowanie na Atlantyku jest przewidziane na godz. 14.45 czasu polskiego.

Był to testowy lot załogowego Dragona, którym na ISS dotarł 3 marca manekin Ripley. SpaceX zapewnia, że załogowa kapsuła jest najbezpieczniejszym pojazdem kosmicznym, jaki do tej pory powstał. Oprócz systemu podtrzymywania życia i urządzeń do sterowania, Dragon został m.in. wyposażony w system ratunkowy, który pozwala, w razie konieczności, w dowolnym momencie odłączyć się od rakiety nośnej i powrócić na Ziemię.

Firma SpaceX przeprowadziła dotychczas już 16 lotów towarowej - nieco mniejszej - wersji kapsuły Dragon, dostarczając zaopatrzenie dla załogi ISS. Obecna misja jest pierwszym lotem załogowej wersji pojazdu. Mimo że na jego pokładzie oprócz kolejnej partii ładunku poleciał jedynie naturalnego wzrostu manekin z czujnikami na głowie, szyi i kręgosłupie pozwoli to zbadać wpływ lotu na ciało człowieka i jeśli misja zakończy się sukcesem, może stać się ona przełomem w transporcie kosmicznym.

W przeszłości amerykańska agencja kosmiczna NASA w całości odpowiadała za każdy element misji na ISS. Od czasu wstrzymania lotów promów kosmicznych w 2011 roku transport załóg i ładunków na ISS znajduje się w gestii Rosjan. Dzięki współpracy z prywatnymi firmami NASA będzie mogła się uniezależnić od Rosji.

Należąca do Elona Muska - będącego jednocześnie szefem producenta samochodów elektrycznych, Tesli - firma SpaceX nie jest jedyną, która planuje załogowe loty na ISS. Na kwiecień podobny test swojej kapsuły Starliner zapowiedział koncern Boeing. Najwcześniej w sierpniu mógłby się natomiast odbyć załogowy lot tego pojazdu. (PAP)

az/ ap/

Copyright © Fundacja PAP 2020